Boğaziçi Üniversitesi’nin senato toplantısında gerginlik: Seçilmiş senato üyeleri toplantıyı terk etti

Boğaziçi Üniversitesi’nin senato toplantısında gerginlik: Seçilmiş senato üyeleri toplantıyı terk etti

Boğaziçi Üniversitesi senato toplantısında kayyum yönetimi mükerrer oy kullanma yoluyla senatoda bulunan seçilmişlerin iradesini hiçe saydı.

Senatörlerin taleplerinin reddedilmesi üzerine bazıları toplantıyı terk etti. Toplantının aynı gündemle gelecek hafta yapılmasına karar verildi.

Eski Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili aday adayı Melih Bulu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı başlayan direnişin yankıları devam ediyor.

Direnişin 25. haftasında gerçekleşen senato toplantısında kayyum yönetimi ile seçilmiş senato üyeleri arasında anlaşmazlık çıktı.

ATANMIŞ YÖNETİM MÜKERRER OY KULLANMA YOLUYLA SENATÖRLERİMİZİN İRADESİNİ HİÇE SAYMIŞTIR

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri dün gerçekleşen senato toplantısına dair şu açıklamayı yaptı:

“Dün (23 Haziran 2021 tarihinde) gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi Senato toplantısında senatomuz, atanmış yönetimin oy çokluğunu sağlamak amacıyla başvurduğu gayrimeşru yollarla gasp edilmiştir. Atanmış yönetim mükerrer oy kullanma yoluyla, üniversitemiz akademisyenlerini temsilen senatoda bulunan seçilmiş senatörlerimizin iradesini hiçe saymıştır.

HALUK ÖZENER HARİÇ DİĞER ADAYLAR ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Saat 14:00’da başlayan senato toplantısının ilk gündem maddesi, Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK) temsilcisi seçimi görüşülmeden önce, atanmış yönetimin mükerrer oy kullanılacağını açıklamasının ardından, seçilmiş senatörlerimiz yaklaşık iki saat boyunca bu teşebbüsü engellemeye çalışmıştır. Seçilmiş senatörlerimizin mükerrer oy kullanımını kabul etmemesi üzerine, atanmış yönetim karardan dönmeyeceğini ifade etmiştir. Bunun üzerine Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü atanmış müdürü Haluk Özener hariç diğer adaylar adaylıktan çekilmiştir. Bu durumda tek aday olarak Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü atanmış müdürü Haluk Özener kalmıştır.

ÖZENER, GAYRİMEŞRU BİR ŞEKİLDE SEÇİLMİŞTİR

Toplantı öncesi, Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK) temsilcisi seçiminde mükerrer oy kullanılması durumunda adaylıktan çekileceğini açıklayan Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu temsilcisi; önce bu gerekçe ile adaylıktan çekilmiş, sonrasında mükerrer oy kullanılan seçimde oy kullanmıştır. Toplantıya Haluk Özener’in kendisi yerine yardımcısı katıldığı için Haluk Özener kendisi için de oy kullanmıştır. Dokuz senatörümüz bu şartlarda oy kullanmayacaklarını ifade ederek, oy kullanmamışlardır. Kapalı oyla gerçekleşen bu usulsüz seçim neticesinde Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü atanmış müdürü Haluk Özener, mükerrer oylarla ÜYK üyesi olarak gayrimeşru bir şekilde seçilmiştir.

Senatonun gündemindeki Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) temsilciliği, İngilizce Yeterlilik Sınavı (Büept) gibi konular da seçilmiş senatörlerimizin itirazlarına rağmen yine mükerrer oy kullanma yoluyla karara bağlanmıştır.

BAZI SENATÖRLERLER TOPLANTIYI TERK ETTİ

Altı saatten uzun süren toplantıda, seçilmiş senatörlerimiz, gündemdeki bir diğer madde olan bir gecede kurulan Hukuk Fakültesi, atlakin yükseltme kriterlerinin görüşülmesine karşı çıkmış, yeni kurulan fakülteler hakkında davalar olduğunu, eğer gündeme gelecekse öncelikli olarak bu konuda raporlar hazırlanması gerektiğini, bu konunun ancak birimlerde görüşülerek senatoya gelebileceğini ifade etmişlerdir. Senatörlerimizin bu talebi reddedilmiş olup atanmış yönetim gerekirse YÖK’ün asgari kriterleri ile öğretim üyesi alınabileceğini; “Eğer buradan karar çıkmazsa, biz hocayı istediğimiz gibi alırız” diyerek ifade etmiştir. Üniversitemiz kriterlerinin son derece açık ve net olduğunu, bu kriterlerden feragat edilemeyeceğini, bunu üniversitedeki eğitim ve araştırma kalitesini olumsuz etkileyeceğini ifade eden senatörlerimizden bazıları toplantıyı terk etmiştir.

Senatonun aynı gündemle gelecek hafta toplanmasına karar verilmesi ile toplantı sonlanmıştır.

MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI

Bir kamu üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi Senatosunun bu şekilde gaspı, bizler için sadece akademik özgürlük ve özerkliğin değil, ülkenin geleceğinin gaspıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurur, bir kez daha özgür ve özerk üniversite idealini destekleyen herkesi, mücadelemize destek vermeye, ülkemizin gençlerinin geleceğinin karartılmaması için bizimle birlikte Boğaziçi Üniversitesi’ne sahip çıkmaya çağırırız.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri

ÜYK Güncel Durum

Kayyum Kadro
2x Prof. Dr. Melih Bulu (Rektör / Dekan V.)
Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez (Rektör Yardımcısı / Dekan V.)
Prof. Dr. Selami Kuran

Swing Vote
Prof. Dr. Haluk Özener

Kalanlar
Prof. Dr. Taner Bilgiç
Prof. Dr. Rıza Metin Ercan
Prof. Dr. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu
Prof. Dr. Özlem Berk Albachten
Prof. Dr. Ekrem Ünal Zenginobuz

Oy eşitliği durumunda rektör oyu çift sayılıyor. ÜYK artık kayyumların elinde.”

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim