Bolton’ un çok konuşulan kitabı Saray’ı rahatsız etti

Bolton’ un çok konuşulan kitabı Saray’ı rahatsız etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Başkanı Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un kapalı kapılar ardındaki görüşmelere ilişkin anekdotları aktardığı henüz yayımlanmamış kitabına...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Başkanı Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un kapalı kapılar ardındaki görüşmelere ilişkin anekdotları aktardığı henüz yayımlanmamış kitabına sert tepki gösterdi.

İletişim Başkanı Altun, Bolton'un The Room Where It Happened" (Olayın Olduğu Oda) başlıklı kitabında paylaştığı anekdotlara ilişkin konuştu.

Altun, kitapta, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmelerin tek taraflı, manipülatif ve yanlış biçimde yansıtıldığını söyledi.

Altun, "Bu tezviratın, iç siyasi hedefler ve kişisel kazanç amacı taşıdığı ortadadır. Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan bu tür manipülasyonlara artık şaşırmıyoruz. Ancak bu tür olaylara tepkimizi koyarak algı çalışmalarını yıkmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump, derin farklılıklara ve Washington'da ülkemizi hedef alan düşmanca seslere rağmen Türkiye-ABD ilişkilerinin tamir edilmesi ve istikrarlı bir şekilde sürmesi için büyük çaba göstermektedirler" dedi.

Altun, ABD'de de yankı uyandıran kitaba ilişkin şunları kaydetti:

"FETÖ militanlarının iadesi, PKK/YPG ve Halkbank konularında hem özel hem de kamuya açık ortamlarda aynı tavır içerisinde olmuşlardır. Türkiye ve ABD arasındaki bu meseleler, Obama dönemine kadar uzanmaktadır.

Esasen Sayın Trump, kendisinden önceki yönetime kıyasla NATO müttefikine daha çok kulak vermiş; bu durum tarafımızca doğal karşılanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde birçok ABD başkanıyla çalışmıştır. Kendisinin muhataplarına karşı açık sözlü olduğu; özel ve kamuya açık ortamlarda aynı şeyleri söylediği tarafsız yorumcuların takdiridir.

Eski üst düzey yetkililerin, ciddi diplomatik görüşmeleri ve müttefikler arasında süregelen meseleleri çözüme kavuşturma çabalarını iç siyasi gündemleri için kullanmalarını kabul edilemez buluyoruz. Türkiye-ABD ilişkilerinin bu tür çabaların üstesinden gelerek daha da güçleneceğine şüphemiz yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Trump ile açık ve dürüst diyaloğunu sürdürecektir."

Son Dakika Haberleri