Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Borçların yapılandırılmasına ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il hususi idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB) ile ilgili alacaklara yapılandırma imkanı getiren "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il hususi idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB) ile ilgili alacaklara yapılandırma imkanı getiren "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kanun kapsamındaki alacaklar için 31 Aralık 2022 zamanı esas alınacak. Mükelleflerce çeşitli sebeplerle noksan beyan edilmiş yada beyan dışı bırakılmış geçmiş yıl gelirlerinin belli oran ve tutarlar dahilinde beyan edilmesi sağlanacak.

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, işletmelerinde mevcut olduğu halde kayıtlarında yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşların kendilerince yada bağlı oldukları meslek kuruluşlarınca tespit edilecek rayiç bedeliyle defterlerine kaydedebilecekler, 2022 yılı için matrah ve vergi artırımı imkanı sağlanacak.

31 Aralık 2022'den ilkin işlenen fiillere ilişkin olup yapılandırma son müracaat evveliyatına kadar bildiri edilen yönetimsel para cezaları da yapılandırılabilecek.

Kurumlar vergisi mükelleflerinden tek seferlik ek vergi alınacak, depremden etkilenen illerdeki mükellefler kapsam haricinde olacak.

İşverenlerin, depremden etkilenen çalışanlarına yardım için sağladıkları menfaatler üstünden vergi ve prim kesintisi yapılmayacak. Depremden etkilenenlere sahibi oldukları konutları ikamet amacıyla bedelsiz olarak tahsis eden konut sahipleri için emsal kira bedeli uygulanmayacak.

Depremde yıkılan yada ağır hasar gören binalar ile kullanılamaz duruma gelen taşıtlara ilişkin vergi ve katkı payları ile var ise bu alacaklara ilişkin feri alacakları terkin edilecek, taşıtlar üstündeki vergi dairelerince konulmuş olan hacizler kaldırılacak.

Alkollü ve uyuşturucuyla vasıta kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet vermek haricinde sürücülere uygulanan trafik yönetimsel para cezalarına istinaden verilen ceza puanları silinecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.