Boris Johnson'ın Türkiye'ye ziyaretinde açıklanmayan program

Boris Johnson'ın Türkiye'ye ziyaretinde açıklanmayan program

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın, beraberinde bir heyetle, 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminin ardından Birleşik Krallık Hükümeti'nin Türkiye ile dayanışmasını göstermek...

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın, beraberinde bir heyetle, 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminin ardından Birleşik Krallık Hükümeti'nin Türkiye ile dayanışmasını göstermek üzere 25-27 Eylül tarihlerinde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Johnson'ın ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili temaslarda bulunacağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edileceği belirtildi.

MECLİS BİNASINI ZİYARET EDECEK

Johnson'ın AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'le de görüşeceği ve ayrıca darbe girişimi sırasında ağır hasar gören TBMM binasını ziyaret edeceği kaydedildi. Yapılacak temaslarda ikili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alınmasının ve Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki kapsamlı işbirliğinin güçlendirilerek, ileri taşınması imkanlarının değerlendirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

İNGİLİZLER AŞİRETLERLE 2.5 AYDIR NE GÖRÜŞÜYOR?

SINIRA MI GİDECEK?

ABC Gazetesi'nin ziyaretle ilgili olarak edindiği bilgilere göre, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson Türkiye ziyareti sırasında Doğu ve Güneydoğu bölgesinde giderek bir takım görüşmeler gerçekleştirmesi planlandı. Johnson'un resmi programında yer alamayan görüşmelerin, güvenlik gerekçesi ile Ankara'daki büyükelçilik konutunda yapılabileceği de gelen bilgiler arasında. Emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un İngiltere'nin Güneydoğu'daki bazı aşiretlerle görüşmeler yaparak yeni bir kalkışma planladığını iddia etmesinin ardından gerçekleşecek bu ziyaret, İngiltere'nin Türkiye ve bölge politikaları konusunda yeni planlar peşinde olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem