Borsa, negatif gündemde yön bulmakta zorlanıyor: Endeks güne düşüşle başladı

Borsa, negatif gündemde yön bulmakta zorlanıyor: Endeks güne düşüşle başladı

Küresel piyasalarda sert satışların yaşandığı haftanın ilk işlem gününde BİST 100 endeksi içerideki gündemle de negatif seyretti. Endeks bugüne yüzde 0,31 oranında düşüşle 1.140,96 puandan başladı

Küresel piyasalarda ABD'nin teşvik paketi belirsizliği ve salgın kaynaklı endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturmaya ve fiyatlamaları baskılamaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada Fransız ürünlerine dair boykot çağrısında bulundu. Hareketli seyreden kur baskısıyla boykot gerilimi birleşince piyasaya sert satış getirdi. Fransa ile ilişkilerdeki artan gerilim ile diğer siyasi ve jeopolitik riskler yurt içi piyasalarda satış baskısını artıran gelişmeler olarak yakından takip ediliyor.

Küresel hisse piyasalarında haftanın ilk gününde sert satışlar izlendi. Yurt dışındaki zayıf görünüme iç gündem eklenince yurt içi piyasalarda satış baskısı arttı. BIST 100 Endeksi dün günü 3,88'lik düşüşle 1.144,45 seviyesinden tamamladı. ABD borsaları da günü %2'leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında da düşüşler görülürken, Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor.

Azalan küresel risk iştahı ile yurt içinde artan jeopolitik riskler dün Borsa İstanbul'da satışların etkili olmasına neden oldu. Türk lirası varlıklar üzerindeki satış baskısı ile dolar/TL zirve tazelerken, BIST 100 endeksi yüzde 3,88 değer kaybıyla 1.144,45 puana geriledi. 

Analistler, yurt içinde açıklanmaya başlayan 3. çeyrek finansal sonuçlar nedeniyle hisse ve sektör bazlı hareketlerin öne çıkabileceğini belirterek, bugünün veri gündeminde ABD'de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güveni endeksinin öne çıktığını ifade etti. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün Citibank tarafından düzenlenen Citibank Yatırımcı Konferansında uluslararası dev şirketlerin temsilcileriyle görüşeceğini, toplantıdan gelebilecek haberlerin de takip edileceğini dile getirildi.

Teknik açıdan dün 1.183,61 ile 1.141,58 seviyeleri arasında dalgalanan BIST 100 endeksi 63 günlük üssel hareketli ortalamanın bulunduğu 1.139,81 seviyesi ile 1.125,25 seviyesi aşağı yönlü hareketin sürmesi halinde öne çıkan seviyeler olarak izleniyor. 1.164,5 ve 1.173 seviyeleri ise kısa vadeli dirençler olarak öne çıkıyor. 

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler ise 10.00'da Türkiye eylül ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi ve ABD'den 15.30'da eylül ayı dayanıklı mal siparişleri ile 17.00'de ekim ayı tüketici güven endeksi olacak.
Açılışta BIST 100 endeksi, 3,49 puan ve yüzde 0,31 değer kaybederek 1.140,96 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,27 yükselirken, holding endeksi yüzde 0,68 düşüş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 1,98 ile gıda, içecek oldu.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalga endişeleri ile negatif bir seyir izlerken, aşı çalışmaları, teşvik görüşmeleri, alınan yeni tedbirler ve ABD'deki seçim süreci ile jeopolitik gelişmeler gündemin odağındaki yerini koruyor.

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 44 milyona yaklaşırken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 162 bine ulaştı.
Kovid-19 vakalarındaki rekor artışlar ve ülkelerin gündemine tekrar gelen sıkı tedbirler, ekonominin toparlanmasına ilişkin belirsizliklerin ve buna bağlı olarak da piyasalardaki risk algısının yükselmesine neden oldu.

Korku göstergesi olarak nitelendirilen VIX endeksi dün yaklaşık yüzde 18 artarak 32,7'ye çıkarken, pay piyasaları ve petrol fiyatları sert geriledi. 
ABD'de günlük vaka sayısının 80 bini geçmesi ve salgın ile mücadeleye yönelik ekonomik destek paketine ilişkin belirsizlik nedeniyle pay piyasaları yeni haftaya satıcılı başladı.

Bu gelişmeler ve yeni konut satışları verisinin eylülde beklentilerin aksine düşüş göstererek aylık yüzde 3,5 azalışla 959 bine gerilemesi sonrası Dow Jones endeksi yüzde 2,29, S&P 500 endeksi yüzde 1,86 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,64 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, hızlı bir şekilde artan Kovid-19 vaka sayıları sokağa çıkma yasağı gibi sert tedbirlerin tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Ekonomi üzerindeki risklerin artması nedeniyle pay piyasalarında sert düşüşler görüldü.

Almanya'da DAX endeksi yüzde 3,71, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,16 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,90 değer kaybetti. 

ABD ve Avrupa borsalarındaki negatif seyir, sınırlı da olsa Asya piyasaları ile yeni güne de taşındı. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1,Güney Kore Kospi endeksi yüzde 0,7 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 değer kaybetti. 

EMTİA PİYASASI

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 41,17 dolardan işlem görüyor.

Dün 40,62 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü 40,81 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.22 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,88 artışla 41,17 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 38,88 dolardan alıcı buldu.
Fiyatlardaki kısmi artışta, ABD'de Zeta kasırgasının Meksika Körfezi'ne yaklaşmasıyla enerji şirketlerinin bölgedeki açık deniz petrol ve doğal gaz platformlarını kapatmaya başlaması etkili oldu.

ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik ve Çevre Uygulama İdaresi, kasırga nedeniyle Meksika Körfezi'ndeki petrol üretiminin yüzde 15,8, doğal gaz üretiminin ise yüzde 6 azaldığını bildirdi.

Öte yandan, Libya'da, petrol tesisleri ve limanlarındaki mücbir sebep halinin kaldırılmasının ardından tekrar başlayan üretimin piyasalarda oluşturduğu arz fazlası endişesi ise fiyatlardaki yükselişi belli ölçüde kısıtlıyor.

Günlük yaklaşık 500 bin varil üretim seviyesine ulaşan Libya, toplam petrol üretimini iki hafta içinde günlük 800 bin varile, 4 hafta içinde de günlük 1 milyon varile çıkarmayı hedefliyor.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında görülen artışın uluslararası petrol piyasalarında oluşturduğu "küresel petrol talebinin zayıf kalmaya devam edeceği" endişesi de fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 41,16 ile 41,24 dolar aralığının direnç, 41,08 ile 41 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Ekonomi