BOTAŞ açıkladı: İran 8 gün süreyle Türkiye'ye gaz akışını kesiyor

BOTAŞ açıkladı: İran 8 gün süreyle Türkiye'ye gaz akışını kesiyor

Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş nedeniyle başlayan küresel enerji krizi sürerken, İran'ın da Türkiye'ye gaz akışını bir süre durduracağı açıklandı.

BOTAŞ, planlı bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle İran-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı'ndan yarından itibaren 2-9 Ekim günleri arasında 8 gün süreyle gaz akışının duracağını bildirdi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), planlı kesinti hakkında yazılı açıklama yaptı. BOTAŞ'tan yapılan açıklamada, İran-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı'nda 2-9 Ekim günleri arasında gerçekleştirilecek planlı bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle gaz akışının duracağı, ancak bu durum nedeniyle arz-talep dengesiyle ilgili bir sorun öngörülmediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İran-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı’nda 2-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek planlı bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle, Gürbulak giriş noktasından iletim şebekemize 8 gün boyunca doğal gaz teslimatı yapılamayacaktır. Planlı bakım ve onarım çalışmaları esnasında ulusal iletim şebekesinde arz-talep dengesiyle ilgili herhangi bir sorun öngörülmemektedir."