'Bozuk para'da dolar etkisi: 50 kuruşun maliyeti 80 kuruş oldu

'Bozuk para'da dolar etkisi: 50 kuruşun maliyeti 80 kuruş oldu

CHP’li Özkan Yalım’ın çalışmasına göre madeni para basımında kullanılan maden maliyetleri de rekor kıran dövizle birlikte fırladı. Öyle ki piyasada en çok kullanılan 50 kuruşun maliyeti dahi 80 kuruş oldu.

Paralardaki maden değerlerinden yola çıkarak geçen ay yapılan hesaplamada, 1 kuruşun basımında 26 kuruşluk maden kullanıldığını saptadı. Yani 1 kuruş basmak için Merkez Bankası, 26 kuruşluk bakır ve nikel madeni alıyordu. Doların 11 TL'yi aşmasından 50 kuruşun maliyeti 80 kuruşa yükseldi.

İşte geçen ay dolar 11 TL'ye yükselmeden önce yapılan araştırma

5, 10, 25, 50 kuruşluklar ve 1 TL’lik madeni paralarda ise bakır ve nikele ek olarak çinko da kullanılıyor. Hesaplamaya göre 5 kuruşun maden maliyeti 28 kuruşa, 10 kuruşun maliyeti 31 kuruşa, 25 kuruşun maliyeti 39 kuruşa ve 50 kuruşun maliyeti de 66 kuruşa yükselmiş durumda.

1 TL’nin maden maliyeti ise 79 kuruş olarak hesaplanmış.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre; tüm araştırmalarına karşın 1 ve 5 kuruş bulmakta zorlandıklarını dile getiren Yalım, şöyle konuştu:

“Madeni paraları eritip içindeki madenleri ayrıştırarak satmak kârlı hale geldi. Bu yüzden Merkez Bankası hükümetin izlediği yanlış politikalar nedeniyle madeni para basımında zarar ediyor. Madeni paraları toplayan hurdacılar da kâra geçiyor. Kuruşları toplayıp erittikleri için piyasada yeterince kuruş bulunmuyor. Ayrıca maden kendiliğinden para olmuyor. Bunun için kurulmuş Darphane var. Orada çalışanlar var, harcanan enerji, personel ve diğer giderler var.”

Ekonomi