Brent petrol 11 ayın zirvesine çıktı

Brent petrol 11 ayın zirvesine çıktı

Pandeminin ilk etkisini gösterdiği Mart ayında sert düşüş yaşayan petrol fiyatlarındaki toparlanma Kasım ayında hız kazandı.

Aşı çalışması yapan firmaların başarı oranının %90 üzerinde olduğunu açıklaması ve ülkelerin de aşılamaya başlaması ile yükselişini hızlandıran fiyatlarda son haftada ise ABD petrol stoklarındaki düşüş etkili oluyor.

Haftalık bazda 7 hafta üst üste yükseliş yaşayan fiyatlar, Aralık ayı ortasında ise 40$-52$ aralığında yatay seyir izledi. 2021’in ilk haftasını hızlı yükselişle kapatan Brent fiyatı bu hafta da 57,50$ seviyesine çıkarak 24 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

ABD’de petrol stoklarının son haftada 8 milyon üzerinde azalmasından destek alan fiyatlar doların da bir haftalık yükseliş hızını azaltmasıyla bugün son 11 ayın zirvesine çıktı.

ABD’de verim getiri eğrisinin dikleşmesiyle 10 yıllık tahvil faizleri de Mart sonrası en yüksek seviyeye çıktı. ABD Dolar Endeksi 4 günlük yükselişinin ardından dün günü düşüşle kapattı, bugün ise 90,0 seviyesi yakınında işlem görüyor. Enflasyon ve büyüme beklentileriyle çıkan faizler de dün hafif geriledi. Petrol, son olarak dolardaki geri çekilme ile yükseliş gücünü hızlandırdı. Brent ve ham petrol arasındaki makas da 3$ seviyesine indi.

ABD’den gelecek teşvik paketlerinin petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarını desteklemesi bekleniyor. Brent petrolde 53$ üzerinde boğa piyasasının güç kazanması ve fiyatın da 60$ seviyesine doğru dengeli bir şekilde çıkması bekleniyor.

Ekonomi