Brezilya'daki sel felaketinde ölü sayısı 91'e çıktı

Brezilya'daki sel felaketinde ölü sayısı 91'e çıktı

Brezilya'nın kuzeydoğusundaki sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 100'ü aşabileceği belirtildi. Pernambuco eyaleti yetkilileri, ölü sayısının 91'e ulaştığını doğruladı.

Associated Press'in aktardığına göre yüzlerce eyalet ve federal çalışan, kayıp olduğu belirtilen 26 kişiyi bulmak için arama kurtarma çalışmalarını sürdürecek.

Yoğun sağanak yağış geçen hafta Pernambuco'yu vurdu ve cuma günü heyelanlara sebep oldu. Tepelere kurulmuş gecekondu mahalleleri büyük zarar gördü. 

Pazartesi günü Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro selden etkilenen Pernambuco’nun başkenti Recife ve onun komşusu Jaboatao dos Guararapes'in üzerinden helikopterle uçtu. Turdan sonra gazetecilere konuşan popülist lider, sel nedeniyle iniş yapamadıklarını bildirdi. 

Bolsonaro, "Maalesef kıta büyüklüğünde bir ülkede böyle felaketler yaşanır. Çok üzgünüz. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz" dedi.

Uzmanlar, iklim değişikliğinin daha yoğun yağmura sebep olduğunu belirtiyor. Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli, Recife'nın en çok risk altında olan şehirlerden biri olduğunu söylemişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya