Brüksel saldırganlarının asıl hedefinin nükleer santral olduğu iddia edildi

Brüksel saldırganlarının asıl hedefinin nükleer santral olduğu iddia edildi

Belçika gazetesi Dernier Heure (DH), Halid ve İbrahim el Bakraoui kardeşlerin baştaki hedefinin nükleer santral olduğunu yazdı. Yürütülen soruşturmada saldırganların hedefinin ''ulusal güvenliği hiç olmadığı kadar tehlikeye...

Belçika gazetesi Dernier Heure (DH), Halid ve İbrahim el Bakraoui kardeşlerin baştaki hedefinin nükleer santral olduğunu yazdı. Yürütülen soruşturmada saldırganların hedefinin ''ulusal güvenliği hiç olmadığı kadar tehlikeye sokmak’ olduğu sonucuna varıldığı öne sürüldü.

DH’ye göre Bakraoui kardeşler, Belçika’nın nükleer araştırma programının başındaki ismin evinin önüne gizli kameralar yerleştirdi. Muhammed Bakkali’nın dairesine yapılan operasyonda ele geçirilen görüntülere bakılırsa, programın yöneticisinin her adımı takip ediliyordu. Ancak Paris zanlısı Saleh Abdeslam’ın 18 Mart akşamı yakalanması Bakraoui kardeşler nükleer santrale saldırma planını değiştirdi.

'BRÜKSEL METROSU BOMBACISI DA YALNIZ DEĞİLDİ'

Belçika devlet televizyonu RTBF  ve Fransız Le Monde gazetesi, Brüksel'de havalimanından sonra hedef alan metroda ikinci bir zanlı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Belçika Savcılığı dün düzenlenen bir basın toplantısıyla, başkent Brüksel'deki Zaventem Havaalanı ve metronun Molenbeek istasyonuna yönelik bombalı saldırıları İbrahim ve Halid El Bakraoui kardeşlerin düzenlediğini açıklamıştı.

HAVALANI BOMBACISI İBRAHİM BAKRAOUİ'NİN İKİ SUÇ ORTAĞI VARDI

Savcı Frederic Van Leeuw, İbrahim'in havaalanındaki, Halid'in ise metrodaki saldırının sorumlusu olduğu yönündeki haberleri doğrulamıştı.

Güvenlik kameralarında İbrahim'in sağında bulunan kişinin diğer bombacı olduğu ancak kimliğinin henüz tespit edilmediği, solundaki kişinin ise ''en büyük hasara yol açan patlayıcıların bulunduğu' çantayı atıp havaalanından kaçtığı ve hala kayıp olduğu açıklanmıştı.

Akşam saatlerinde ise Belçika gazetesi De Standard, resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Brüksel havaalanındaki ikinci saldırganın Necim Laachraoui olduğunun kesinleştiğini öne sürmüştü.

METRO BOMBACISI HALİD'İN SUÇ ORTAĞI OLDUĞU BİLİNMİYORDU

İbrahim'in suç ortaklarına dair bu bilgiler verilirken, metro saldırısından sorumlu olan Halid'in başka suç ortakları olduğuna dair bir bilgi verilmemişti.

?Ancak Belçika devlet televizyonu RTBF ve Fransız Le Monde gazetesi, bugün verdikleri haberde metro saldırısında da ikinci bir zanlı olabileceğinin değerlendirildiğini öne sürdü.

?RTBF ve Le Monde, adlarını açıklamadıkları kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde, güvenlik kamerası kayıtlarında Halid’in yanında, bir kişinin daha tespit edildiğini belirtti.

İKİNCİ ZANLI, BÜYÜK BİR ÇANTA TAŞIYOR

Haberlere göre yetkililer, büyük bir çanta taşıyan bu kişinin ikinci bombacı olduğuna inanıyor.

RTBF’nin haberinde, bu zanlının ölüp ölmediğinin bilinmediği bilgisi de yer aldı.

SAVCILIK DOĞRULARSA SALDIRGAN SAYISI 5'E ÇIKACAK

Belçika Savcılığı, bu haberlere dair henüz herhangi bir yorum yapmadı.

Eğer haber doğrulanırsa, Brüksel saldırılarını düzenleyenlerin sayısı 5'e çıkacak.


 

Dünya