Bu da havayı temizleyen perde!

Bu da havayı temizleyen perde!

Ikea'nın Gunrid adlı perdeleri, dışındaki kaplama sayesinde ışıkla temas ettiğinde bulunduğu ortamın havasını temizliyor.Ikea'nın Gunrid adlı perdeleri, dışındaki kaplama sayesinde ışıkla temas ettiğinde bulunduğu ortamın...

Ikea'nın Gunrid adlı perdeleri, dışındaki kaplama sayesinde ışıkla temas ettiğinde bulunduğu ortamın havasını temizliyor.

Ikea'nın Gunrid adlı perdeleri, dışındaki kaplama sayesinde ışıkla temas ettiğinde bulunduğu ortamın havasını temizliyor.

Evde bitki beslemenin evin havasını temizlediğini hepimiz biliyoruz. Ama bitki bakımıyla uğraşmayı sevmiyorsanız Ikea’nın yeni perdeleri de işinizi görebilir. Gunrid adı verilen perdelerin, bitkilerdeki fotosentez işlemini taklit ederek evin içindeki havayı temizlediği belirtiliyor.

Dünya Halleri'nin New Atlas'tan aktardığı habere göre perdeler geleneksel perdelerin üzerine bir yüzey uygulaması yapılması ile elde ediliyor. Bu uygulama perdeleri fotokatalist bir mineral katmanı ile kaplıyor. Ikea bu mineralin ne olduğunu açıklamıyor ama perdelerin titanyum dioksit ile kaplandığı düşünülüyor. Bu malzeme daha önce havayı temizleyen kumaşlar üretmek için kullanılmıştı.

SENEYE SATIŞA SUNULACAK

Ikea’nın perdelerindeki materyal içeriden ya da dışarıdan gelen ışığa maruz kaldığında, formaldehit gibi kirlilik yaratan maddeleri parçalayabiliyor. Kaplamanın ne derece etkili olduğuna dair bir açıklama yok ama Ikea sürecin ‘doğadaki fotosenteze benzediğini’ söylüyor. Eğer bu perdeleri satın almak istiyorsanız 2020’yi beklemeniz gerekiyor. Fiyat ise henüz belirlenmedi.

İnsanların daha iyi bir hava solumasını sağlamanın yanı sıra Gunrid’in insanların ev içi hava kirliliği konusunda daha duyarlı olmasını sağlaması da amaçlanıyor. Ikea Sürdürülebilirlik Müdürü Lena Pripp-Kovac perdelerin insanların davranışlarını temiz havaya katkıda bulunacak şekilde değiştirmesini ümit ediyor. Pripp-Kovac “Gunrid bu teknolojiyi kullanan ilk ürün ama geliştirmeler gelecekte bu kumaşı farklı tekstil ürünlerinde kullanma fırsatı da sunacak.” diyor.

<>

Evde bitki beslemenin evin havasını temizlediğini hepimiz biliyoruz. Ama bitki bakımıyla uğraşmayı sevmiyorsanız Ikea'nın yeni perdeleri de işinizi görebilir. Gunrid adı verilen perdelerin, bitkilerdeki fotosentez işlemini taklit ederek evin içindeki havayı temizlediği belirtiliyor. Perdeler geleneksel perdelerin üzerine bir yüzey uygulaması yapılması ile elde ediliyor. Bu uygulama perdeleri fotokatalist bir mineral katmanı ile kaplıyor. Ikea bu mineralin ne olduğunu açıklamıyor ama perdelerin titanyum dioksit ile kaplandığı düşünülüyor.

<>

<>

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Son Dakika Haberleri