Bu pazar seçim olsa sonuç ne olur? Cumhur İttifakı'na soğuk duş!

Bu pazar seçim olsa sonuç ne olur? Cumhur İttifakı'na soğuk duş!

MetroPoll’ün seçmenin nabzını tuttuğu son anket çalışması neticesinde, AKP ve MHP’nin oylarının toplamı yüzde 40’ı bulamadı. Davutoğlu'nun partisinin yükselişi de dikkat çekti.

MetroPoll’ün Türkiye’nin nabzı isimli temmuz ayında koronavirüs salgını nedeniyle telefonda yaptığı anket çalışmasına göre, AKP’nin oy oranı yüzde 33,2 olarak açıklandı. CHP’nin oy oranı yüzde 20,5 olurken, HDP yüzde 8, İYİ Parti yüzde 6,9, MHP ise yüzde 6 olarak kaydedildi.

YENİ PARTİLERDE DURUM

AKP’den ayrılan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi yüzde 2 oy oranında görünürken, Ali Babacan’ın kurduğu DEVA partisi ise yüzde 1,3’te kaldı. Kararsızım diyen seçmenlerin oranı yüzde 10,9 olarak açıklandı. Bununla birlikte ankete katılanların yüzde 5,7’si protesto oy kullanacağını açıklarken, katılımcıların yüzde 4,5’i ise cevap vermemeyi seçti.

PROTESTO OYLARINDA VE KARARSIZLARDA ARTIŞ VAR

Protesto oylarında ve kararsızlarda da dikkate değer bir artış yaşandı. Haziranda katılımcıların yüzde 9,2’si kararsızım derken, temmuzda bu oran yüzde 10,9’a yükseldi. Protesto oylarında ise bir önceki aya göre yüzde 0,8’lik bir artış yaşandı.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Politika