Bu ülke bunu da gördü: Mahkeme kararına erişim engeli

Bu ülke bunu da gördü: Mahkeme kararına erişim engeli

Poyrazköy kumpas davasına ilişkin mahkeme kararına ve kararın yayınlandığı internet blogunun ilgili sayfasına erişim engeli getirildi. Kumpas davasına ...

Poyrazköy kumpas davasına ilişkin mahkeme kararına ve kararın yayınlandığı internet blogunun ilgili sayfasına erişim engeli getirildi. Kumpas davasına ilişkin o karar metninde sayısal delillerle ilgili teknik ve hukuki bilgiler bulunuyordu.

Poyrazköy davasına ilişkin mahkeme kararının yayınlandığı internet blogunun ilgili sayfasına ve karara erişim engeli getirildi. Söz konusu mahkeme karar metni Poyrazköy kumpasının nasıl çöktüğüne ilişkin sayısal delillerle ilgili teknik ve hukuki bilgiler içeriyordu.

Konuya ilişkin olarak kararın yayınlandığı kişisel internet bloğunun yazarı  aynı zamanda Hukuk Bilikişisi Koray Peksayar, 'engel kararını' sosyal medya hesabından paylaşarak duyurdu. Peksayar, "Mahkeme kararına erişim engelleyen ülke biliyor musunuz?" diye sorarak; "Bu 'Poyrazköy davası' denilen kumpasın bozulduğu karar. Başvurucu kimdir, neden erişim engelleme talebinde bulunmuş bilmiyorum, öğreneceğim... Mahkemeden önce bana başvurulsa gereğini yapardım. Çünkü davada yargılananların hepsi artık dostumuz, tanıdığımız." diye yazdı.

Karar metninin  sayısal delillerle ilgili önemli teknik ve hukuki bilgiler içerdiğini kaydeden Peksayar, "Birşeyi unuttum; HTTP yerine HTTPS kullanınca açıyor... Ayrıca benim sitemde yayınladığım raporlar ve benzer malzeme tamamen insanların yararlanması içindir, asla reklam gibi bir amacım yok..."  şeklinde bir de not düştü.

*Peksayar, 2012 yılından beri uzman görüşü talep edilen çeşitli davalar için bilimsel incelemelerde bulunuyordu. Söz konusu davalar arasında, kamuoyunda bilinen adlarıyla, “Balyoz”, “Ergenekon”, “Poyrazköy”, “Kafes Eylem Planı”, “ÇYDD” ve “Askeri Casusluk ve Şantaj” davaları bulunuyordu. Peksayar,  özellikle “Balyoz”, “Poyrazköy” ve “ÇYDD” davalarında dijital delillerde rastlanan çelişkileri, teknik usulsüzlükleri ve el koyma sonrası değişiklik şüphelerini tespit eden ilk uzmanlar arasında bulunuyordu.

İşte Peksayar'ın o paylaşımları:

Mahkeme kararına erişim engelleyen ülke biliyor musunuz? Bu "Poyrazköy davası" denilen kumpasın bozulduğu karar. Başvurucu kimdir, neden erişim engelleme talebinde bulunmuş bilmiyorum, öğreneceğim...

Mahkemeden önce bana başvurulsa gereğini yapardım. Çünkü davada yargılananların hepsi artık dostumuz, tanıdığımız.

Kararı uygulayan "Erişim Sağlayıcıları Birliği" telefonu sürekli meşgul... En azından mesai saatlerini bildiren bir sesli yanıt sistemi kullansalardı?Birşeyi unuttum; HTTP yerine HTTPS kullanınca açıyor... Ama yine de saçma...

Bu metin 101 sayfa. Karar metninin 13. kısmı ve sayısal delillerle ilgili önemli teknik ve hukuki bilgiler içeriyor.

Ayrıca benim sitemde yayınladığım raporlar ve benzer malzeme tamamen insanların yararlanması içindir, asla reklam gibi bir amacım yok... Poyrazköy aydın, eğitimci, asker ve "gayri-Müslim" grupları kapsaması nedeniyle en rezil kumpastı. (Kim engel talep etti ben onu merak ediyorum)

Kumpas davasına ilişkin karar metninde  sayısal delillerle ilgili teknik ve hukuki bilgiler bulunuyordu. 

Erişim engeli kararına Avukat Levent Mazılıgüney ise "Mahkeme kararları ne zamandan beri yasaklanabiliyor. Anlaşılan yasaklama kararları site içeriğine bakılmadan veriliyor." diyerek tepki gösterdi.

Son Dakika Haberleri