Bu yıl büyük şirketlerin başı davalardan kurtulmadı

Bu yıl büyük şirketlerin başı davalardan kurtulmadı

Google, Facebook gibi önemli şirketler sürekli davalık oldu. Şimdi Amazon da yeni bir suçlamayla karşı karşıya.

Kongre üyeleri, şirketin üçüncü taraf satıcı verilerini kullandığı yönünde çıkan raporların ardından Amazon yöneticilerini ticari uygulamaları hakkında bir antitröst komitesine yalan söylemekle suçladı. Temsilciler, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’nin Adalet Bakanlığı’ndan bir ceza soruşturması yürütmesini isteyip istememeyi düşünüyorlar. Bu, Amazon’un bu sene başını belaya ilk sokuşu değil sene bitmeden son olacağa da pek benzemiyor.

Amazon, iş uygulamaları yüzünden tekrar mahkemelik olabilir

CEO Andy Jassy’ye yayınladığı mektupta Amazon’dan yöneticilerin (eski CEO Jeff Bezos dahil) alt komiteye verdikleri ifadeleri desteklemek için “aklayıcı kanıtlar” sağlamasını istedi. The Wall Street Journal‘a göre 2019 ve 2020’de Bezos, geçen yıl komiteye, şirketin, çalışanların kendi ürün hatlarını desteklemek için bireysel satıcılardan gelen verileri kullanmasına izin vermediğini söylemişti. Ancak bunun tam aksini iddia eden raporlar sızdırıldı. Hal böyle olunca da en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Amazon zan altında kalmış oldu.

Reuters tarafından geçen hafta yayınlanan bir araştırma, Amazon Hindistan’ın arama sonuçlarını manipüle etmek için “sistematik bir kampanya yürüttüğünü” öne sürdü. Araştırmaya göre şirket kendi ürünlerini, daha yüksek müşteri puanlarına sahip olanlar da dahil olmak üzere, arama sonuçlarında rakiplerinin ürünlerinin üzerine yerleştiriyor.  Bir Amazon sözcüsü, “Amazon ve yöneticileri komiteyi yanıltmadı ve söz konusu yanlış medya makalelerine ilişkin kaydı yalanladık ve düzeltmeye çalıştık. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Amazon özel markalı ürünler geliştirmek için bireysel satıcı verilerinin kullanılmasını yasaklayan, bildiğimiz diğer perakendecilerin politikasının ötesine geçen bir iç politikamız var.” ifadelerine yer verdi.

Apple bedava dağıtılan bez için fiyat belirledi

Bilim Teknoloji