Budapeşte’de büyük protesto gösterisi!

Budapeşte’de büyük protesto gösterisi!

Macaristan başkanı Viktor Orban son seçimlerinde ezici bir zafer ile kazanmıştı. Macar halkının pek çoğu ise son günlerde seçimlerde hile ve baskıyı konuşuyordu. Bugün Budapeşte’de yıllardır görülen e

Alp Yanardağ - Özel

Viktor Orban son Macar seçimlerinde ezici bir zafer kazandı ve ardından Budapeşte’de hükümet karşıtı büyük bir protesto eylemi yaşandı. 

Eski Komünist ülke şuanın Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan’da, Onbinlerce Macar demokratik özgürlüklerin daha da kısıtlanacağını söyleyerek, Başbakan Viktor Orban’ın yeniden seçilmesini protesto etmek için Budapeşte’nin en işlek caddesinde toplandı.

MACARLAR AYAKTA VE TEPKİLİ

“Biz özgürüz” diyen ve “Orban Aşağı” sloganları atan bazı protestocular, yıllardır en büyük hükümet karşıtı protestoyu işaret eden bir yürüyüş için cumartesi günü Andrassy Caddesi’nde Opera’nın önünde toplandılar. Macaristan’daki diğer şehirlerde birkaç küçük gösteri düzenlendi. Protestoya katılanlar, muhalefet partilerinin pazar günü yapılan oylamada usulsüzlük iddialarıyla ilgili soruşturma başlatmasını istedi.

budapeste-protestolari.jpg

Neler olmuştu?

Orban, AB’nin mültecileri blok boyunca tahsis etme ve sivil toplum gruplarına yönelik bir saldırı planlamasına karşı verdiği mücadelede söz vererek ezici bir zafer kazandı. 2010’dan bu yana Orban, mütemadiyen mahkemelerin de dahil olduğu bağımsız kurumların yönetimine müttefikler atayarak ve medyanın çoğunun üzerindeki etkisini artırarak merkezi bir güce sahip oldu.

20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Tamara Toth, “Pek çok insanın Orban’a oy vermediğini göstermek için çok önemli bir an. Viktor Orban’ın kendisi ile aynı fikirde olmayan insanları ve son kalan sesleri susturmak istemesine karşılık olarak özellikle bu protestolar çok kritik,” diyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya