Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü... Türkiye, basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 157. sırada. Geçen yıla göre bir kaç basamak gerileyerek 157. sıraya düşen Türkiye bir kaç basamak daha düşerse...

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü... Türkiye, basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 157. sırada. Geçen yıla göre bir kaç basamak gerileyerek 157. sıraya düşen Türkiye bir kaç basamak daha düşerse ''kara liste’ olarak adlandırılan basın özgürlüğünün en kötü durumda olduğu ülkeler arasına girecek…

Dünya Basın Özgürlüğü Günü aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğü günü olarak kabul edilmektedir.

180 ÜLKE ARASINDA 157. SIRADA
Sınır Tanımayan Gazeteciler Endeksine göre Türkiye; 180 ülke arasında 157.

Türkiye, geçen yıla göre 4 sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 157’inci sırada yer aldı. Böylece, Türkiye’nin “kara liste'' olarak isimlendirilen en kötü durumdaki ülkelerin arasına girmesine sadece dört sıra kaldı.

Son 12 yılda 56 basamak düşüş kaydeden Türkiye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler'' kategorisinde yer aldı.

'TÜRKİYE EN ÜRKÜTÜCÜ ÜLKELERDEN BİRİ'
Endeksle ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’ye özel bir bölüm ayıran kuruluş, Türkiye’yi ''en ürkütücü ülkelerden biri’ olarak tanımladı.

Açıklamada, “Darbe girişimi hükümetin eleştirel kalabilen az sayıdaki basın organını bir kenara süpürmesinin önündeki son engelleri de kaldırdı. Olağanüstü hal ilanı yetkililerin her ay onlarca basın kuruluşunu bir imzayla kapatmasını sağlarken, farklı seslerin ise yalnızca çok az satan gazetelere sıkışmasına yol açtı'' denildi.

Kuruluş ayrıca, 100’ü aşkın gazetecinin tutuklu olmasının Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine dönüştürdüğünü vurguladı.

Endekste beş ayrı kategori bulunurken Türkiye’nin içinde yer aldığı kategori en kötü dördüncü kategori.

_101133961_gettyimages-888787578.jpg