Bülent Arınç konuştu: AK Parti'ye rakip olacak mı?

Bülent Arınç konuştu: AK Parti'ye rakip olacak mı?

AK Parti kurucularından, eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son zamanlardaki iktidarın söylemlerini eleştiren çıkışları sonrası sorulara yanıt verdi.

AK Parti kurucularından, eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son zamanlardaki iktidarın söylemlerini eleştiren çıkışları sonrası sorulara yanıt verdi. Her zaman AK Parti'de ve Erdoğan'ın yanında olacağını belirten Arınç, "Ona karşı hiçbir zaman rakip olmayacağım diye bir içtihatta bulundum. Beni fazla zorlamasınlar çünkü içtihatlar zaman zaman değişebilir" ifadelerini kullandı.

Arınç BBC'ye verdiği demeçte şöyle konuştu:

Başımı AK Parti’den başka bir partiye çevirmem. AK Parti’de olacağım, cumhurbaşkanımızın yanında, çevresinde olacağım. Ona karşı hiçbir zaman rakip olmayacağım' diye bir içtihatta bulundum. Beni fazla zorlamasınlar. Çünkü içtihatlar zaman zaman değişebilir.

 

Kimse zorla birilerini Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına getirmedi. Ailesinden başlayarak suya atılan taşın dalga dalga yayılması gibi, bu çevrenin tamamı Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat kendi arzusuyla olmuştur.

 

Ben son dönemde Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı’ydım, Milli Güvenlik Kurulu’yla (MGK) hükümet arasındaki ilişkilerden sorumluydum. 2016’nın başına kadar defalarca MGK toplantılarına girdim. Hiçbirisinde FETÖ terör örgütü ismiyle bir tehlikeden bahsedilmedi.

 

Cemaatler dün de vardı, bugün de var, yarın da olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı olsun, hükümet olsun, bunların cemaat vasfını kaybedip kaybetmediklerine bir denetim mekanizması getirilmesi lazım. Başıboş bırakıldıkları zaman onlar da FETÖ örgütü gibi kadrolaşabilir.

 

Ağabey-kardeş ilişkisi içindeyiz. Özelde bana ağabey diye hitap eder, biz Tayyip Bey diye ona hitap ederiz. Eski samimi günler şu anda yok ama bu bizim özündeki beraberliğimizi değiştirmez. Elbette bana karşı söylenmiş sözlerden dolayı kendisinden bir helallik dilerim.

BBC'ye konuşan Arınç, "Bugün iktidarda Sayın Bahçeli’nin onay vermediği bir adım atılabilir mi sizce?" sorusuna "Cevap yok, no comment" dedi.

 

Politika