Bülent Tezcan: Kuşkusuz kim olursa olsun destek verilecektir

Bülent Tezcan: Kuşkusuz kim olursa olsun destek verilecektir

'Baskın seçim' tarihinin açıklanmasının ardından kulisler hareketlendi. CHP, adayını henüz açıklamadı. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, CNN Türk'te Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Tezcan'ın açıklamaları...

'Baskın seçim' tarihinin açıklanmasının ardından kulisler hareketlendi. CHP, adayını henüz açıklamadı. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, CNN Türk'te Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. 

Tezcan'ın açıklamaları özetle şöyle:

"TÜRKİYE'Yİ ESKİ SİSTEME DÖNDÜRECEK MİSİNİZ?"

"Biz kampanyamızın tamamını bu merkez üzerine oturtmayı doğru bulmuyoruz. Bu söylediğimizi yapabilmemiz için, bir kere sandıkta milletin bize 400 milletvekili vermesi lazım. Anayasayı değiştirmek lazım. Alırsak hedefimiz bu. 6 milyon işsiz var Türkiye'de. 16 milyon yoksul var. Dolar 4 lirayı, avro 5 lirayı geçti. Bu tabloyu yönetmeyecek miyiz? Huzuru tesis etmeyecek miyiz? Toplumsal barışı tesis etmeyecek miyiz? Bütün bunları yapacağız. Seçim bildirgemizde de toplumun önüne bunu koyacağız."

"ÖZTÜRK YILMAZ, DİDEM ENGİN ADAYLIKLARINI SİZİNLE PAYLAŞTI MI?"

"Hayır. 'Sayın Genel Başkan aday olmazsa biz talibiz' diye düşüncelerini dile getirdiler. Bizim gündemimizde bunun olduğunu düşünmüyoruz. Mutlaka niyet beyanında bulunabilirler ama biz adayın nasıl belirleneceği bellidir. Parti Meclisi toplanacak, karar verecek. Bu bir CB adaylığı, ön seçimi gibi isimleri ortaya çıkıp yarıştığı ve isimlerin ortada dolaştığı aday belirleme süreci değil. Bizde CB adaylığına en yakın hak ettiği, kimsenin de tartışmasız Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Benim gönlümden geçen Kemal Kılıçdaroğlu'dur."

"EVET DİYENLER RAHATSIZ"

Hakan Çelik, yapılan anketlerin sonucuna da değindi :"Yaptırdığımız anketlerde şunu görüyoruz: Referandumda 'evet' demiş olanların önemli bir bölümü (yüzde 10 ile 15 arasında değişiyor) pişman kararlarından. 'Evet' demiş olduktan sonra ortaya çıkan uygulamalardan rahatsızlar."

"İKİNCİ TURDA MERAL AKŞENER'İ DESTEKLER MİSİNİZ?"

Bu süreç içerisinde demokrasi etrafında bir araya gelenler, farklı adaylar çıkardıklarında kuşkusuz geriye bir aday kaldığında onu destekleyeceğiz. Bunlardan bir tanesi ikinci tura kalırsa kuşkusuz kim olursa olsun destek verilecektir.

"ABDULLAH GÜL ADAY OLUR MU?"

"Biz CHP içinden aday çıkaracağız. Başka bir yerden aday arayışı içerisinde değiliz".