Bulgaristan'da etnik gerginlik: Emniyet Müdürü istifa etti

Bulgaristan'da etnik gerginlik: Emniyet Müdürü istifa etti

Bulgaristan'ın Gabrovo kentinde Bulgarlar ile Romanlar arasında çıkan olaylar nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alındı. Fransa'da bulunan İçişleri Bakanı Mladen Marinov, ziyareti yarıda kesip üllkeye dönme kararı alırken,...

Bulgaristan'ın Gabrovo kentinde Bulgarlar ile Romanlar arasında çıkan olaylar nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alındı. Fransa'da bulunan İçişleri Bakanı Mladen Marinov, ziyareti yarıda kesip üllkeye dönme kararı alırken, Başbakan Boyka Borisov'un çağrısı üzerine Gabrovo Emniyet Müdürü istifa etti.

Bulgaristan'ın kuzeyindeki Gabrovo kentinde 3 günden bu yana Bulgarlar ile Romanlar arasında yaşanan gerginlik sürüyor. Geçen hafta 3 Roman'ın, girdikleri bir marketin Bulgar sahibini döverek hastanelik etmesi üzerine, kentte Romanlar aleyhine protestolara neden oldu. Dün gece ise toplanan kalabalık Romanların yaşadığı mahalleye yürüyüş düzenlerken, önlem alan polis ve jandarma yürüyüşü güçlükle önledi. Öfkeli kalabalık ise güvenlik güçlerine taş ve şişeler atarken, çıkan kargaşa da yaralananlar oldu.

Protestolar nedeniyle şehirde yaşayan Romanlar evlerini terk etti. Roman Amalipe Sivil Toplum Örgütü, protestolar nedeniyle 70 Roman asıllı çocuğun okula gitmediğini, bu çocukların velilerinin ise sosyal iletişim ağları üzerinden tehdit edildiğini duyurdu. Gabrovo sakinleri, şehrin Roman mahallesinden gecekonduların yıkılmasını isterken, Bulgar yetkililer, olayın etnik bir çatışmaya yol açmaması  için yoğun çaba harcarken güvenlik güçleri, Gabrovo şehrinde tüm giriş çıkışları kontrol altında tutuyor. Gabrovo'ya jandarma ve güvenlik güçleri takviyesi yapıldı.

Olaylar üzerine kente giden İçişleri Bakan Yardımcısı Krasimir Tzipov, Roman mahallesine girmeye çalışan 800 kişilik grubun polisle çatıştığını belirterek, 9 kişinin gözaltına alındığını ve kente 100 jandarma takviyesi yapıldığını söyledi. Tzipov, kente düzen sağlanana kadar önlemlerin süreceğini bildirdi.

Yerel Bulgar halkının isyanı üzerine  Gabrovo Belediyesi, kentteki Romanların kaçak gecekondularını yıkma çalışmalarına başladı. Belediye Başkanı Tanya Hristova, "Protestolarla kaos yaratılmasın. Ekim'de yapılacak yerel seçim öncesi siyasi partiler etnik barışı alet etmesinler. Ben Gabrovo'ya dışarıdan gelen Romanları kabul etmiyorum, barındırmıyorum" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov'un başkanlığındaki aşırı milliyetçi İç Makedon Edirne İnkılap Partisi (VMRO) Gabrovo'daki olayların ardından bugün parlamentoya bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarıda  başta Romanlar olmak üzere, bazı grupların cezalandırılması ve toplum yararına zorunlu çalışmakla terbiye edilmesi ön gördüldü.

İÇİŞLERİ BAKANI, FRANSA GEZİSİNİ KESTİ

Bulgaristan Başbakanı Boyko Barisov,  Gabrovo'daki protestolarla baş edemediği gerekçesiyle bugün şehrin Emniyet Müdürü'nün istifa etmesini istedi. Fransa'da bulunan ve olaylar nedeniyle gezisini yarıda kesip ülkeye döneceğini söyleyen İçişleri Bakanı Mladen Marinov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na yaptığı açıklamada, Gabrovo İl Emniyet Müdürü Borislav Bonçev'in istifasını sunduğunu açıkladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya