Bursa'daki terör saldırısının sanıkları hakim karşısında

Bursa'daki terör saldırısının sanıkları hakim karşısında

Bursa'da geçen yıl infaz koruma memuru Cengiz Yiğit'in şehit olmasına, 23 ceza infaz kurumu çalışanının yaralanmasına niçin olan terör saldırısına ilişkin davada 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Bursa'da geçen yıl infaz koruma memuru Cengiz Yiğit'in şehit olmasına, 23 ceza infaz kurumu çalışanının yaralanmasına sebep olan terör saldırısına ilişkin davada 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, haklarında "devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma", "tasarlayarak kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bombalama suretiyle tasarlayarak öldürme ve öldürmeye teşebbüs", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme", "kamu malına zarar verme", "mala zarar verme" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından 913'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava oluşturulan tutuklu sanıklar Seda Baykan, Dilek Arsu ve Mehmet Mustafa Uzkar, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla katıldı.

Sanık Cebrail Gündoğdu'nun ise migren rahatsızlığı sebebiyle duruşmaya katılamayacağını bildirmek suretiyle mazeret sunmuş olduğu açıklandı.

Saldırıda şehit olan Cengiz Yiğit'in eşi Şenay Yiğit'in avukatı ile sanık Cebrail Gündoğdu'nun avukatı da mahkeme salonunda hazır bulunmuş oldu.

Söz verilen sanıklar, iddianamenin tamamını inceleyemediklerini ve müdafa hazırlayamadıklarını ileri sürerek, mahkemeden süre talebinde bulunmuş oldu.

Sanık avukatları, müvekkillerinin tutuksuz yargılanmalarını istedi.

Şenay Yiğit'in avukatı, olayın planlanarak ve tasarlanarak soğuk kanlı şekilde gerçekleştirildiğini, sanıklar içinde iştirak bulunduğunun da açık bulunduğunu ifade etti.

Müvekkilinin eşini, evlatlarının da babalarını kaybettiğini belirten müşteki avukatı, sanıklara verilecek cezada ailenin hayatları süresince duyacakları elemin göz önünde bulundurulmasını ve en üst sınırdan cezalandırılmalarını talep etti.

Duruşmaya SEGBİS'le katılan ve vaka günü otobüste bulunan 13 ceza infaz kurumu çalışanı, sanıklardan şikayetçi olduklarını belirterek davaya katılma talebinde bulunmuş oldu.

Cumhuriyet savcısı, müştekilerin davaya katılma talepleri ile sanıkların müdafa hazırlamak için süre taleplerinin kabulüne, sanıkların tutukluluk hallerinin ise devamına karar verilmesini istedi.

Söz verilen sanıklar, tahliyelerini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, müştekilerin davaya katılma talepleri ile sanıkların müdafa hazırlamak için süre taleplerinin kabulüne karar verdi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmeden kurul, bazı tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

İddianameden

Kentte 20 Nisan 2022'de Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna giden infaz koruma memurlarını taşıyan otobüsün geçişi esnasında yaşanmış olan terör saldırısında infaz koruma memuru Cengiz Yiğit şehit olmuş, 23 ceza infaz kurumu çalışanı de yaralanmıştı.

Saldırıyla ilgili yürütülen soruşturma sonucu geçen yıl 17 Eylül'de terör örgütü MLKP üyesi Seda Baykan ve Dilek Arsu ile Mehmet Mustafa Uzkar, 22 Ekim'de de teşkilat üyesi Cebrail Gündoğdu, İzmir'de yakalanarak tutuklanmıştı.

Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, patlamadan derhal sonrasında ivedilikle saldırıyı gerçekleştiren şahısların tespiti amacıyla yoğun bir araştırmaya başlandığı, bilhassa çevrede bulunan kamera görüntülerinin incelenmiş olduğu ve toplumsal medya üstünden patlamaya ilişkin araştırmalar yapıldığı aktarılarak, "Patlamayı Devrimci Karargah, DKP/BÖG, MKP, MLKP, MLSPB, TİKB, TKEP-L, TKP/ML ve PKK/KCK/YPG" silahlı terör örgütlerinin beraber oluşturduğu HBDH terör örgütünün üstlendiği kaydedilmişti.

İddianamede, sanıklar Seda Baykan ve Dilek Arsu'nın hücum için bulgu yaptıkları sırada Mehmet Mustafa Uzkar ve Cebrail Gündoğdu'nun Balıkesir'in Edremit ilçesindeki hücre evinde patlamaya sebep olan el yapımı patlayıcıyı hazırladıkları, saldırıdan sonrasında izlerini kaybettirdiklerini düşünen sanıkların başka fiil arayışına girdikleri ve bu amaçla İzmir'de fiil hayata geçirmeye karar verdikleri anlatılmıştı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamenin ekinde, iki hanım teröristin patlama öncesinde, esnasında ve sonrasında güvenlik kameralarınca kaydedilen görüntüleri yer almıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.