Büyük bankalar doların yükselmeye devam edeceğini düşünüyor

Büyük bankalar doların yükselmeye devam edeceğini düşünüyor

Büyük bankalar doların nereye kadar gideceğini az ya da çok tahmin edebiliyor. Bu tahminleri üzerinden genel bir para politikası belirlenebilir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı ile birlikte dolarda ciddi bir yükseliş yaşandı. Bu yükseliş 13,5 TL seviyelerine kadar devam etti.

Yapılan açıklamalara göre Türkiye’de kur hızlı bir şekilde artmaya devam edecek. Eğer Merkez Bankası faiz artırımı yapmazsa kurdaki yükseliş 14 TL seviyelerine kadar çıkacak. Böylece tarihi rekorlar görülecek. En saygın İsviçre bankalarından bir tanesi olan Credit Suisse böyle bir öngörü açıkladı.

Türkiye’de ilginç bir süreç devam ediyor. Kimse Merkez Bankası’nın faiz indirme kararını anlayamadı. Normal şartlarda para biriminin değerini korumak için mutlaka faiz artırımı gibi kararlar alınması gerekiyor. Ancak Merkez Bankası bu defa böyle bir karar almadı.

kart bilgileri

Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz oranı yüzde 15 seviyelerinde. Eğer faiz artırırsa bu durumda dolar 11 TL seviyesine kadar düşebilir. İsviçre bankalarının tahmini bu yönde. Fakat böyle bir şey gerçekleşse bile 11 TL ciddi zamlar getirebilir. Enflasyon tırmanışa geçme ihtimaline sahip. Büyük bankalar doların yukarı doğru çıkacağını tahmin ederken bunları göz önünde bulunduruyor.

En çok ziyaret edilen Türkçe erotik siteler

Aralık ayında Merkez Bankası yeni bir toplantı yapacak. Bu toplantıda faiz yükseltme kararı alınmazsa yeniden doların yükselişi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji