Büyük destanın 108. yılı… ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Büyük destanın 108. yılı… ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 18 Mart 1915’te Mehmetçik düşman donanmasını bozguna uğrattı. Ordu, tarihe altın harflerle yazılan zafere imza attı. Çanakkale’nin geçilmesine izin verilmedi.

Saray Bosna’da 1914 senesinde atılan kurşun her şeyin başlangıcı oldu. Osmanlı, Almanya ile beraber harbe girdi. Milyonlarca insan yaşamını yitirdi. İtilaf devletlerinin birliği, Çanakkale açıklarına demir attı. Hedefleri; İstanbul’u ve Boğazları ele geçirmekti…

Karşılarında ise vatanı korumak için çaba sarfetmek için kanlarının son damlasına kadar büyük cesaretle savaşmaya hazır Mehmetçik vardı. İlk zafer, deniz savaşlarıyla kazanıldı. Mehmetçik ve düşman birliği, 18 Mart 1915 günü karşı karşıya geldi. Türk topları, Nusret Mayın Gemisi’nin denize döşediği mayınlar, art arda patladı. Düşman bozguna uğratıldı.

‘ÖLMEYİ EMREDİYORUM’

Çanakkale’yi denizden geçemeyen düşman bu kez Gelibolu üstünden saldırıya başladı. Tarih, 25 Nisan 1915’ti. Yarbay Mustafa Kemal, askerlere şu zamanı emri verdi: “Size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek vakit zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir.” 25 Nisan 1915’te süregelen Çanakkale Kara Savaşları 7-8 ay devam etti. Atatürk ve komutasındaki Mehmetçik, Arıburnu, 1. Anafartalar, Conkbayırı ve 2. Anafartalar’da zafer üzerine zafer kazanmıştır. Deniz zaferini, kara zaferiyle taçlandırdı.

 

Türkiye