’Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ 3. haftasında: 112 Filistinli yaralandı

’Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ 3. haftasında: 112 Filistinli yaralandı

Binlerce Filistinli Toprak Günü’nün 42. yılı kapsamında 30 Mart’tan bu yana 3. cuma günü Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında toplandı. Bugün de İsrail askerlerinin ateşi ve gazlı müdahalesi sonucu 112 F

Binlerce Filistinli 30 Mart’tan bu yana 3. kez İsrail sınırına birkaç yüz metre uzaklıktaki 5 çadır kampta toplandı.
Daha küçü gruplar ise  İsrail sınırındaki çitlere yaklaşarak taş attı, tekerlek yaktı. İsrail askerleri ise bu gruplara gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. 
100’DEN FAZLA FİLİSTİNLİ YARALANDI
Gazze Sağlık Bakanlığı aralarında başından vurulan 1 kişinin de olduğu 112 Filistinlinin İsrail askerlerinin ateş açması ve gazlı müdahalesi sonucu yaralandığını duyurdu.
Eylemciler sınırın bazı noktalarında İsrail bayrakları da yaktı.
Eylemcilerin yaktıkları bir İsrail bayrağının üzerinde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve ABD Başkanı Donald Trump’ın fotoğraflarının yer alması dikkat çekti. İsrail 30 Mart’tan bu yana eylemcilere gerçek mermi ile müdahale ediyor ve ’angajman kurallarının gerekli olduğunu ve bu uygulamanın değişmeyeceğini’ söylüyor. Reuters’e konuşan İsrail ordu sözcüsü de askerlerin ’eylemcileri dağıtma amacıyla yanıt verdiğini ve açılan ateşin angajman kurallarıyla uyumlu olduğunu’ savundu.
daqmyu3xkaeq-6u-001.jpgdaqmyu7xkaaefif-001.jpgdaqpvmbxcacwzhm-002.jpg

TOPLAM 34 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ
2 haftada 34 Filistinli İsrail ateşi sonucu öldürüldü. Bunlardan 27’sinin sınırdaki eylemler sırasında öldürüldüğü belirtiliyor. Gazze Sağlık Bakanlığı ise 1000’den fazla kişinin eylemlerde yaralandığını açıklamıştı.
İsrail Gazze’yi yöneten Hamas’ı, eylemleri saldırılar için kılıf olarak kullanmakla suçlarken, insan hakları kuruluşları İsrail’in göstericilere gerçek mermi ile ateş açmasının yasadışı olduğunu söylüyor
 

TOPRAK GÜNÜ NEDİR? 
Toprak Günü’nün 42. yılı kapsamında yapılan ’Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ eylemlerinin 15 Mayıs’taki İsrail’in 70. kuruluş yıldönümü haftasına kadar süreceği açıklanmıştı.
Filistinliler bu eylemlerle ’sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını’ talep ediyor.
İsraillilerin bağımsızlık, Filistinlilerin Nakba (Felaket) olarak adlandırdığı bu gün aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını söylediği güne de denk geliyor.