Cakarta vali seçiminde sonuç Nisan'a kaldı

Cakarta vali seçiminde sonuç Nisan'a kaldı

Gülseren Tozkoparan Jordan/ CakartaMevcut Seçim yasasına göre adayların vali seçilebilmesi için yüzde 50 çoğunluğa ulaşması gerekiyor aksi takdirde seçimde 2. rounda gidiliyor.Cakarta Vali adaylarından Ahok ve Djharot Saiful...

Gülseren Tozkoparan Jordan/ Cakarta

Mevcut Seçim yasasına göre adayların vali seçilebilmesi için yüzde 50 çoğunluğa ulaşması gerekiyor aksi takdirde seçimde 2. rounda gidiliyor.

Cakarta Vali adaylarından Ahok ve Djharot Saiful Hidayat ikilisi % 42.87 ile önde giderken , Anies Baswedan ile Sandiaga Uno ikilisi yüzde 39.76 ile onları takip etti. İkinci round büyük olasılıkla bu adaylar arasında olacak. 3. aday ve Eski Başkan Susilo Bambang Yudhoyo'nun oğlu Agus ise yüzde 20'den az oy aldığı için yarışı kaybetti, yenilgiyi kabullerek rakiplerini kutladı.

Seçimin resmi sonuçları iki haftaya kadar açıklanacak. Yüksek Seçim Kurulu 5 Mart- 19 Nisan arasında seçmen listesini güncelleyecek, ölmüş olan varsa listeden çıkarılacak ve 19 Nisan'da seçmenler tekrar sandık başına gidecek.

20 Nisan 1 Mayıs arasında oylar sayılacak. 5-6 Mayıs arasında kazananan adaylar ilan edilecek ve akabinde temyiz için Anayasa Mahkemesine gidebilecek.

Seçilen Vali ve Yardımcısı 31 Ekim 2017' de yemin ederek göreve başlayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya