Can Dündar'dan destek çağrısı

Can Dündar'dan destek çağrısı

Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAY-DER), MİT TIR'ları duruşmasına ilişkin hakkında verilen 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtayca bozulan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın kitaplarının toplatılması...

Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAY-DER), MİT TIR'ları duruşmasına ilişkin hakkında verilen 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtayca bozulan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın kitaplarının toplatılması ve "Mustafa" isimli belgeseline erişimin engellenmesi için sulh ceza hakimliğine başvurması sonrasında Yayın Yönetmenliğini sürdüğü Özgürüz isimli haber sitesi üzerinde çağrı yayınladı.

Dündar'ın yayınladığı açıklama şöyle:

Sevgili dostlar,

Sizlerle özel görünen, ama genel bir sorunu paylaşmak istiyorum:

Ben, Türkiye’de kitapları çok satan bir yazarım. 40’ı aşkın kitabım var. Almanca, İngilizce, Çince, Yunanca, İspanyolca, Ermenice, İtalyancada yayınlandım. AKP hükümeti tarafından düşman ilan edilmemden sonra sadece yazılarıma, konuşmalarıma değil, kitaplarıma da müdahaleler, saldırılar başladı. Önce yayınevim, başına geleceklerden çekinip kitaplarımı basmaktan vazgeçti. Olabileceklerden korkan kitabevleri, kitaplarımı rafların arkalarına gizlemeye başladı. Sonra, yazılarımın basılı olduğu okul kitapları imha edilir oldu.

Nazilerin toplu kitap imha törenlerini andıran sahneler yaşadık. Geçen ay, bir grup milliyetçi, Erdoğan’ı zor durumda bırakan bir haber yayınladığım için, kitaplarımın toplatılması talebiyle savcılığa başvurdu.

Birkaç ay önce de bir siyasetçi, evinde benim “yasak romanlarım'' bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Oysa ne roman yazmıştım, ne yazdığım bir kitap yasaklanmıştı.

Bu, Türkiye’de yazarlığın da gazetecilik kadar tehlikeli bir uğraş haline geldiğini gösteriyor.

Ama çareler tükenmiyor. Cezaevinde kitap yazıp dışarıya çıkarmayı başarmış biri, o kitabı okurlarına ulaştıramaz mı? Nasıl ki haberlere sansür gelince #ÖZGÜRÜZ’de habercilik yapmaya başladıysak, kitaplara yasak gelince de #ÖZGÜRÜZ& Correctiv Kitabevi’ni kurmaya karar verdik. İlk olarak da yayınevimin Türkiye’de basmaya cesaret edemediği “Vatan Haini'' kitabımı bastık.

Tabii bu kez de Türkiye’ye ulaştırma sorunu çıktı karşımıza…

İnsanlar, para yatırıp postayla istemeye çekiniyordu. Ama dedim ya, çareler tükenmiyor. Correctiv’le ortak karar aldık:

“Madem öyle biz de e-kitap olarak bedava dağıtırız'' dedik.

“Vatan Haini'', 7 Mayıs’tan itibaren okuruyla sanal ortamda buluşacak. Hem bir dönemin baskısını, hem bu dönemde kitap yasaklamanın imkânsızlığını sergileyecek.

Hiçbir güç, ne kadar baskıcı olursa olsun, okurumuzla, izleyicimizle buluşmamızı engelleyemeyecek.

Kitabımı siz karşılıksız sunarken, sadece verdiğimiz mücadeleye desteğinizi esirgememenizi bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika