Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümünün teması "Ruhumuzda Var" olarak belirlendi

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümünün teması "Ruhumuzda Var" olarak belirlendi

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla 18 Mart'ta Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yapılacak törenler için bu yıl "Ruhumuzda Var" temasının belirlendiği bildirildi.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla 18 Mart'ta Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda yapılacak törenler için bu yıl "Ruhumuzda Var" temasının belirlendiği bildirildi.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından meydana getirilen açıklamada, başkanlıkça düzenlenen merasim ve kutlamaları tüm ülkede ortak bir çizgide buluşturmak adına 2018'den itibaren her yıl bir tema belirlendiği ifade edildi.

2018'de "Birileri Var", 2019'da "Dirilişten Kurtuluşa Bir Duruştur Çanakkale", 2020'de "Hilalin Gölgesinde Saklı Abideler", 2021'de"İstiklalden İstikbale Çanakkale", 2022'de "Bir Yanımız Hep Çanakkale" olan temanın bu yıl "Ruhumuzda Var" şeklinde tespit edilmiş olduğu duyuruldu.

Bu senenin Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının 100. yılı olmasının temanın belirlenmesinde etkili olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarihimizin mühim dönüm noktalarından Cumhuriyet'in ilanının, Çanakkale cephesinde gerçekleştirdiğimiz eşi olmayan zaferin verdiği olanak ile elde edildiğini hatırladığımızda iyi mi bir ilişki olduğu ortaya çıkmaktadır. Çanakkale'yi zafere götürmüş olan ve Cumhuriyet'i duyuru eden beraberlik, dayanışma ruhu, savaşım bu yüce milletin eseridir.

Çanakkale Zaferi'ni elde ettiğimiz süreçlerde milletimizin gösterdiği kahramanlık, cesaret, dayanışma, birlik, fedakarlık ve mücadelenin bugün de tüm sıkıntılı süreçlerde gün yüzüne çıktığını görmekteyiz. Çanakkale'de gösterdiğimiz bu özelliklerin hala bu toplumun içinde, ruhunda bir parça olarak ortaya çıktığını vurgulamak için 'Ruhumuzda Var' sloganını bu senenin teması olarak kullanmaktayız."

Açıklamada, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca yürütülen, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü anma programının, ilgili bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşların işbirliğinde 18 Mart'ta gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

Mehmetçiğin hatırasının, inancının, cesaretinin, azminin, içsel mirasının, ulusal birlik ve beraberliğin harcı olan Çanakkale Zaferi'ni kazandıran yüksek ruhun kuşaktan kuşağa yaşatılması adına düzenlenecek törenlere ilişik informasyon, belge, tasarım ve görsel birliğin sağlanması ve kamu kurum ve kuruluşları, mahalli yönetimler, sivil cemiyet örgütleri içinde koordinasyonun gerçekleştirilmesi amacıyla talep edilen materyallere Tarihi Alan Başkanlığı tarafınca oluşturulan "www.18martetkinlikleri.com" sitesinden yüksek çözünürlüğünde olan olarak erişim sağlanabileceği aktarılan açıklamada, "İstiklalden İstikbale Çanakkale" adı altında hazırlanan 1 dakikalık kamu spotunun, tv kanallarında hafta etkinlikleri kapsamında gösterime başlayacağı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.