Çanakkale Savaşı’nın 8 bin 500 mermisi müzeden çalındı!

Çanakkale Savaşı’nın 8 bin 500 mermisi müzeden çalındı!

Bugünlerde Başbakan Binali Yıldırım'ın "Çanakkale geçilmez tarihte kaldı artık, Çanakkale geçilir" diye alaya aldığı kurtuluş tarihinin üzerinde hırsızlar kol geziyor. Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı en önemli noktalardan...

Bugünlerde Başbakan Binali Yıldırım'ın "Çanakkale geçilmez tarihte kaldı artık, Çanakkale geçilir" diye alaya aldığı kurtuluş tarihinin üzerinde hırsızlar kol geziyor. Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı en önemli noktalardan biri olan Kilitbahir Kalesi yanında bulunan Rumeli Aziziye Tabyası ya da bilinen adıyla Namazgâh Tabyası’ndaki 100 yıllık mermi ve çekirdekleri çalındı.

Habertürk'ün haberine göre, müze olarak hizmet veren tabyadaki 3 No’lu bonet içinde bulunan ve korozyona uğradığı öğrenilen mermilerin sayısının 8 bin 500 adet olduğu bildirildi. Cephane muhafazası ve kamuflajı olarak kullanılan “bonet''ten geçen ay çalındığı tahmin edilen mermilerle ilgili harekete geçen emniyet güçleri ve müze yetkilileri, geniş çaplı soruşturma başlattı.

Müze görevlilerinin ifadelerine başvurulurken, çevredeki güvenlik kameraları incelemeye alındı. Mermilerin tek seferde mi yoksa parça parça mı çalındığı da araştırılıyor. Yürütülen soruşturma kapsamında, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, çalıntı mermilerle ilgili tüm müzeler, koleksiyonerler, müzayede salonlarına uyarı yazısı gönderildi. Ayrıca sınır kapılarının da uyarıldığı öğrenildi. Mermilerin fotoğraflarına da yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem