Casusluk suçlamasıyla yargılanıyordu: Metin Gürcan tahliye edildi

Casusluk suçlamasıyla yargılanıyordu: Metin Gürcan tahliye edildi

Müebbet ve 35 yıla kadar hapisle yargılanan Gürcan, 29 Kasım 2021'den beri tutukluydu

"Casusluk" suçlamasıyla, müebbet ve 35 yıla kadar süreli hapisle cezalandırılması talebiyle yargılanan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan, tahliye edildi.

Gürcan'ın yargılanmasına bugün Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşma ile devam edildi. Mahkeme, Gürcan’ın tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi.

Soruşturma süreci

Metin Gürcan, 26 Kasım 2021'de gözaltına alındı, 29 Kasım 2021'de tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Gürcan'ın para karşılığında "Türkiye'nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri", "Afrin Operasyonu öncesi yaşananlar", "Türkiye'nin Libya ve Suriye'deki etkinliği", "insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler", "S-400'lerin konumlandırılması" ile "PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları" gibi bilgileri yabancı diplomatlara aktardığı öne sürüldü.

İddianamede Gürcan'ın, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri, casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama" suçundan müebbet, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme" suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı