Çavuşoğlu: ABD bizi tatmin etmedi, Afrin'de Rusya'yla koordineli olmalı

Çavuşoğlu: ABD bizi tatmin etmedi, Afrin'de Rusya'yla koordineli olmalı

Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin 'Suriye'de sınır ordusu kurulmayacağı' yönündeki açıklamalarının Afrin'e düzenlenecek operasyonun ertelenmesini sağlamayacağını belirtti. Afrin'e müdahalenin Rusya'yla koordineli yapılması...

Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin 'Suriye'de sınır ordusu kurulmayacağı' yönündeki açıklamalarının Afrin'e düzenlenecek operasyonun ertelenmesini sağlamayacağını belirtti. Afrin'e müdahalenin Rusya'yla koordineli yapılması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, hava sahası için görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada'nın Vancouver kentinde Kore Yarımadasının Güvenlik ve İstikrarı Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'la yaptığı ikili görüşmenin ayrıntılarını açıkladı.

Tillerson'un 'Türkiye'nin hassasiyetlerini anlıyoruz' açıklamasının kendilerini tatmin etmediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Tillerson, gazetelerde çıkan bu haberlere inanmamamız gerektiğini söyledi. Ben de 'Sözde terör örgütü ordusu kurulması ilişkilerimizi kötü yönde etkiler. Böyle bir şeyin gerçek olmamasını dileriz' dedim" ifadesini kullandı.

'ABD BİZE MÜNBİÇ'TE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI'
Çavuşoğlu, ABD'nin "Suriye'de bir sınır ordusu kurulmayacağı" yönündeki açıklamalarının Afrin'e düzenlenecek operasyonun ertelenmesini sağlamayacağını açıkladı.

CNN Türk'te Hande Fırat'ın sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, ABD'nin Irak'ta yaşadıklarından ders almadığını belirterek, "Pakistan'a 'teröre destek veriyor' diyor. Senin yaptığın ne? Sen de terör örgütüne destek veriyorsun, açık veriyorsun" diye konuştu.

ABD'nin daha önce Menbiç'te verdiği sözleri tutmadığını ve somut adım atmadığını belirten Çavuşoğlu, "Açıklamaları bizi tam olarak tatmin etmedi. ABD verdiği silahları toplama sözü vermişti. Bu söz tutulmalı" dedi.

'YPG'YE YAPILAN YARDIMLAR...'
Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

 • ABD'nin teröre desteği ilişkilerde geri dönülmez hasar açar. Tam olarak bunlar bizi tatmin etti mi hayır. Hani Rakka bitttiğinde ortaklık bitecekti. Silah vermeyeceklerdir. Şu anda YPG'ye yapılan yardımlar esasen Suriye'nin sınır bütünlüğünü tehdit etmektedir.
   
 • Tehditleri bertaraf etmek için ben kendi tedbirlerimi kendim almak zorundayım. Biz verdiğimiz silahların seri numaralarını alıyoruz dediler. Bunun pratikte uygun olmayacağını, sayın Cumhurbaşkanımız hem Trump'a hem ilgili kişilere bizzat kendisi anlattı. Bugün bunun uygulanmadığını görüyoruz. 

'GÖRÜŞ AYRILIĞIMIZ OLSA DA RUSYA'YLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ'

 • Afrin'de Rusya'nın az sayıda gözlemcisi var. Tam rakamları ben de bilmiyorum. Rusya asker sayısını bazen azaltıyor, bazen çoğaltıyor. Burada gözlemciler var. Biz burada bir müdahale yaptığımız zaman bunu koordineli yapmamız lazım, buradaki Rus gözlemcilerin bundan etkilenmemesi lazım.
   
 • Biz bugüne kadar birçok adımımızı Rusya'yla koordineli attık. Bazı konularda başından beri görüş ayrılığımız olsa da birlikte çalışıyoruz. Hava sahası konusunda hem İran, hem Rusya ile görüşüyoruz. Buradan havadan bir müdahale için koordinasyonu sağlamalıyız.

'YPG, SOÇİ'DE MASADA OLMAYACAK'

 • İdlib bölgesinde rejimin sadece ihlali değil, ilerlemesi de var. Bunların da durdurulması gerekiyor. Soçi'ye muhalefetin gidebilmesi için buradaki ihlallerin durması gerekiyor. Bunların hepsini Rusya'yla görüşüyoruz. Hem İdlib, hem Afrin ve Suriye'nin geleceğiyle ilgili atmamız gereken adımları değerlendiriyoruz.
   
 • Müsteşar yardımcımız Soçi hazırlıkları için Rusya'ya gitti. Soçi'de YPG masada olmayacak. YPG'den Kürtlerin de rahatsız olduğunu biliyoruz. YPG, çok sayıda Kürt'ü de sürgüne gönderdi. Birçok Kürt grup var. PKK, Türkiye'deki Kürtlerin temsilcisi mi? Irak'taki Kürtleri temsilcisi mi? Bunlar terör örgütüdür. Dünyaya da bunu anlatıyoruz. YPG'yi desteklemeyen birçok Kürt grup var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.