Çavuşoğlu da Hamburg'da konuşacak yer bulamadı

Çavuşoğlu da Hamburg'da konuşacak yer bulamadı

Avrupa ülkelerinin, referandum propagandası toplantılarına ilişkin AKP hükümetine karşı alığı tutum yayılıyor. AKP iktidarının Olağanüstü Hal ilan ederek damokratik hak ve özgürlükleri kısıtlaması, muhalifler üzerinde...

Avrupa ülkelerinin, referandum propagandası toplantılarına ilişkin AKP hükümetine karşı alığı tutum yayılıyor. AKP iktidarının Olağanüstü Hal ilan ederek damokratik hak ve özgürlükleri kısıtlaması, muhalifler üzerinde polisiye ve adli baskı uygulaması, gazetecileri hapse atması bu tutumun başlıca nedenini oluşturuyor.

Son olarak AKP'li Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hamburg'da Türkiyelilerle yapacağı toplantı da iptal edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Coşkun Akgül, şunları söyledi: "Bakanımızın geleceği gün önceden belliydi ve otelin salonunu 2 bin 685 euro'ya kiraladık. 2 bin euro'sunu da peşinat olarak ödedik. Perşembe günü sözleşmeyi almaya gittiğimizde güvenliği bahane ederek salonu kiralamaktan vazgeçtiklerini söylediler ve paramızı iade ettiler.

Özel güvenlik önermemize rağmen fikirleri değişmedi. Daha sonra başka otellerle ve düğün salonlarıyla da görüştük. Maalesef hiçbiri salonlarını bize kiraya vermedi. O akşam salonlarının boş olduğunu tespit etmemize rağmen ''Salonumuz dolu’ dediler veya güvenliği bahane ettiler. En sonunda Veddel’deki Saray Düğün Salonu’yla anlaştık."

Hamburg’da salonu olan tüm otellere bir yerlerden talimat gitmiş gibi, baskı gelmiş gibi. İşte burası da demokratik Almanya. Terör örgütleri belediye sarayının içinde bile etkinlik yapıp cirit atarken, Türkiye’nin bakanlarına tüm kapıları kapatıyorlar. ''Hayır’ kampanyasını bu kadar açık destekleyip, terör örgütlerinin kontrolünde olan bir Almanya, ne kadar demokratik olabilir ki."

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI GABRIEL: ALMANLAR VE TÜRKLER DOSTTUR

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Bild am Sonntag gazetesinde yayınlanan makalesinde Türk-Alman dostluğuna vurgu yaptı. Gabriel, yazısında Türkiye ile Almanya arasında var olan dostluğun bu günlerde yaşanan diplomatik ve politik fikir ayrılıklarından daha derin olduğunu belirterek, "Almanlar ve Türkler dosttur. Gerginliği, nefreti ve görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakmak gerekir" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya