Çavuşoğlu: Doğru gruplarla Rakka konusunda adım atabiliriz

Çavuşoğlu: Doğru gruplarla Rakka konusunda adım atabiliriz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Lefkoşa’da yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.DHA'nın haberine...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Lefkoşa’da yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

DHA'nın haberine göre 16 Şubat Perşembe günü Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın bitti dediği ve bugün bir askerin daha yaşamını yitirdiği El-Bab operasyonuyla ilgili konuşan Çavuşoğlu, hedeflerinin El-Bab’dan sonra Rakka olduğunu belirterek “Doğru gruplarla, etnik temizlik yapacak kendi amacına ulaşmak isteyen gruplarla değil, doğru strateji ve doğru gruplarla Rakka konusunda adım atabiliriz'' dedi.

“İnsanları iki şeytan arasında tercih yapmaya zorlamayın''

ABD’yi eski yönetimin yaptığı hatalar konusunda uyardıklarını söyleyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

Bizim tutumumuz son derece nettir. Araziyi ve Suriye’yi biliyoruz. Suriye halkı bizim kardeşimizdir. Yanlış adımlardan vazgeçmemiz lazım. Her şeyden önce DEAŞ’e karşı, YPG-PKK gibi bir terör örgütüyle hareket etmek yılanla yatağa girmek demektir. Dolayısıyla ABD’li dostlarımıza, yeni yönetime bir önceki yönetimin yaptığı vahim hatalardan dönmesini istedik.

Koalisyonun içerisinde 65 ülke var. Öne çıkan ve aktif katkı sağlayan ülkelere bakıldığında Almanya, Türkiye, Fransa, İngiltere, Amerika, Suudi Arabistan, yer yer Katar. Bu ülkelerin özel kuvvetleri yok mu? Var. Ilımlı muhalif var mı? Var. Hepsi yerel insanlar. Yüzde 99 Sünni Arap olan bir şehre Şii milisleri sokmak çok tehlikelidir. O yüzden Haşdi Şabi, Musul’a bugüne kadar sokulmadı. PKK terör örgütünü YPG terör örgütünü sokmak da o kadar tehlikelidir. Bunun altını çiziyoruz. İki şeytan arasında oradaki insanları tercih yapmaya zorlamayın.

Çavuşoğlu, “Tüm olumsuzluklara rağmen, bu yapıcı yaklaşımımıza karşılık verilmemesine rağmen ve geçtiğimiz üç dört ay içinde sık sık arızaların yaşanmasına rağmen biz yapıcı tutumuzu hep sürdürdük''dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya’nın S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin yürüttüğü görüşmeler için de, “S-400 (hava savunma sistemi) ile ilgili görüşmelerimiz olumlu bir şekilde seyrediyor'' ifadelerini kullandı.