Çavuşoğlu, ''Her an girebiliriz’ demişti: Tüm planları alt üst edebilir

Çavuşoğlu, ''Her an girebiliriz’ demişti: Tüm planları alt üst edebilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu YPG’nin kontrolünde olan Afrin bölgesinden Türkiye’ye yönelik tacizler yapıldığını iddia ederek, “O bölgeden bize tacizler geliyor, istediğimiz zaman müdahale ederiz, ansızın gireriz''...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu YPG’nin kontrolünde olan Afrin bölgesinden Türkiye’ye yönelik tacizler yapıldığını iddia ederek, “O bölgeden bize tacizler geliyor, istediğimiz zaman müdahale ederiz, ansızın gireriz'' dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, bunun Türkiye açısından ciddi riskler barındırdığını ifade etti.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Ayhan Bilgen, seçim barajının düşürülmesi ve seçim ittifakı tartışmalarından Afrin’e operasyon hazırlığına, partisinin kongresinden belediyelere kadar gündemdeki pek çok konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AFRİN OPERASYONU
TSK’nin Afrin’e yönelik operasyon hazırlığında olduğu iddialarını değerlendiren HDP’li Bilgen, bunun Türkiye açısından ciddi riskler barındırdığını ifade ederek, Afrin operasyonunun Türkiye’yi yeniden darbe pratiğinin içerisine sokabileceğini dile getirdi. Bilgen, “Birileri Erdoğan’a bunu dayatıyorsa 15 Temmuz’un bir benzerini amaçlıyordur. Afrin operasyonu, Ankara’nın tüm planlarını alt üst edebilir. Afrin de bunun için önlerine uzatılmış bir havuç olabilir'' dedi.

''ESKİYE DÖNECEK TEK ŞEY TÜRBE’
Suriye iç savaşına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bilgen, Suriye’de eski haline dönecek tek şeyin bir önceki yerine taşınması gündemde olan Süleyman Şah Türbesi olduğunu vurguladı. Hangi ülke egemenlik sağlamaya çalışırsa çalışsın Suriye’de karar verici merciin halk olacağını dile getiren Bilgen, iç savaştan çıkışın tek yolunun merkezi yönetimde tüm dinamiklerin temsil edileceği bir sistemle mümkün olabileceğini söyledi.

''SEÇİLMİŞ VALİDEN ATANMIŞ BELEDİYE BAŞKANINA’
DBP’li 96 belediyeye kayyum atanması ile CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden alınmasını da eleştiren Bilgen, “AKP, iktidara ilk geldiğinde seçilmiş valileri gündeme getirirken şimdi atanmış belediye başkanları ile yönetmeye başladı. El konulmuş belediyelerin nüfusuna baktığımız zaman çok ciddi bir seçmen kitlesinin yok sayıldığını görüyoruz'' ifadelerini kullandı.

SEÇİM İTTİFAKI TARTIŞMALARI
Bilgen, Bahçeli’nin CHP ve HDP’nin ittifak yapması halinde AKP ile seçim ittifakı yapabileceklerine ilişkin açıklamalarını da değerlendirdi. Bahçeli’nin kendi çıkmazına bahane aradığını anlatan Bilgen, MHP genel başkanının yurttaşların hassasiyetleri üzerinden bir söylem geliştirmeye çalıştığını ifade etti. Kendi gündemlerinde ittifak değil “OHAL’den nasıl kurtuluruz'' olduğunu dile getiren Bilgen, seçim barajı tartışmalarında Devlet Bahçeli’ye katıldıklarını, seçim barajının tamamen ortadan kalkması gerektiğini ifade etti.

''ERDOĞAN UCUZA KAPATMAK İSTİYOR’
AKP’nin seçim sisteminde “dar bölge'' ve “daraltılmış bölge'' uygulamalarını gündeme getirmesine de değinen Bilgen, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle referandumda birlikte hareket edenleri “ucuza kapatmak'' istediğini söyledi. Bilgen, “Erdoğan, kendisi ne veriyorsa karşısındakini ona razı etmek istiyor. Lütfedeceği vekil sayısı, Türkiye siyasal sisteminde hiç bir şey ifade etmeyebilir'' dedi.

DEĞİŞİM MESAJI
HDP’nin Üçüncü Olağan Kongre’sini şubat ayının ilk yarısında toplayacağını açıklayan Bilgen, Edirne Cezaevi’ndeki Selahattin Demirtaş’ın görevine devam etmesi için önünde bir engel olmadığını, kendisinin de fikrinin alınacağını ancak göreve devam etmesini beklediklerini ve parti içi değişimin olabileceğinin de işaretlerini verdi. Bilgen, “Türkiye, HDP’nin kurulduğu süreçteki Türkiye değil. Ülke, şu anda başka bir süreç yaşıyor. Bütün bu süreçleri ve değişim konularını tartışarak süreci işleteceğiz'' şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika