Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya: Görüş ayrılıklarını paranteze alalım

Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya: Görüş ayrılıklarını paranteze alalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’da mevkidaşı Sigmar Gabriel’le görüştü. Almanya’nın Hannover kentinde bir araya gelen iki bakan, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Her iki isim de ilişkilerin...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’da mevkidaşı Sigmar Gabriel’le görüştü. Almanya’nın Hannover kentinde bir araya gelen iki bakan, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Her iki isim de ilişkilerin yeniden eski seviyesine yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

Kısa süre önce Antalya’da mevkidaşıyla bir araya geldiğini hatırlatan Gabriel, “Geçen sürede olumlu gelişmeler oldu. Ekonomik anlamda ve tutuklu olan vatandaşların bir kısmı serbest bırakıldı'' dedi. Geleceğe dönük nasıl adımlar atılabileceğini görüşmek istediklerin vurgulayan Gabriel “Her ikimizde ekonomi bakanlarımıza tavsiyelerde bulunarak, ortak ekonomi kurullarının yeniden bir araya gelmeleri tavsiyesinde bulunmak isteriz. Aynı şekilde dışişleri bakanlıkları düzeyinde yeni adımlar atmak isteriz. Bir dizi zorluklar içeren konular da söz konusu oldu. Her konuda hemfikir olmamız beklenemez. Ama ortak konular ele alındı. Örneğin Suriye ve Yemen’deki durumu ele aldık'' açıklamasında bulundu.

'GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLENMELİ'

Bakan Çavuşoğlu ise açıklamasında şunları söyledi:

“Sigmar, Türkiye ve Almanya ilişkilerinin tarihinden bahsetti. Gerçekten tarih boyunca hiç karşı karşıya gelmemiş, savaşmamış iki ülkenin dış işleri bakanlarıyız bugün. Bazı konularda görüş ayrılıklarımız var. Bazı sorunlar yaşadık. Gerginlik de oldu. Fakat biz bunun diyalog yoluyla aşılabileceğine inanıyoruz. Alman ya ve Türkiye iki gururlu devlet. Her iki taraf da baskıya boyun eğen halklar değil. Bu tür yöntemleri doğru bulmuyoruz. Karşılıklı anlayış ve samimi işbirliği içinde ilişkilerimizi geliştirebileceğimize inanıyoruz.

Antalya’daki gibi samimi bir ortamda ilişkilerimizi geliştirmek için neler yapabileceğimizi değerlendirme fırsatı bulduk. Karma ekonomi komisyonunun yeniden toplanması için istişarelerde bulunacağız.

Sigmar’ın söylediği gibi her konuda hemfikir olmak zorunda değiliz ama görüş ayrılıklarını parantez içine alıp yola devam etmekte fayda var. Her iki tarafın da yararına olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi gibi konuları da açmamız gerekiyor.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika