Celal Ülgen: Bu, sansürün genişletilmesi ve istibdadın koyulaştırılması çabasıdır

Celal Ülgen: Bu, sansürün genişletilmesi ve istibdadın koyulaştırılması çabasıdır

Dezenformasyonla Mücadele Yasa Teklifi’ndeki “basın kartı” ve internet haber sitelerine gelir sağlayacak olan resmi ilanla ilgili düzenlemeler tartışma konusu oldu.

Basın kartı komisyonunda çoğunluk Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın, internet haber sitelerine verilecek olan resmi ilanda “son söz” ise Basın İlan Kurumu’nun (BİK) olacak. Hukukçu Celal Ülgen, seçime kısa süre kala haberciliğin hedef alındığına dikkat çekerek, “Susan, korkan bir toplum istiyorlar. Özgür bir rejim yerine baskıcı ve oligarşik düzen kurmayı tercih edenlerin son çırpınışları” değerlendirmesinde bulundu.

AKP ve MHP’nin hazırladığı, kamuoyunda “sosyal medya düzenlemesi” olarak da bilinen Dezenformasyonla Mücadele Yasa Teklifi TBMM’ye sunuldu. Ancak Cumhur İttifakı ortaklarının seçimlere yaklaşık bir yıl kala gündeme getirdiği düzenleme, içeriğiyle tepki çekti. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, teklifi değerlendiren hukukçu Celal Ülgen, “Bu, tam olarak sansürün genişletilmesi ve istibdadın koyulaştırılması çabasıdır” dedi.

"Abdülhamit dönemini hatırlatınca kızanlar, bu yasa ile biraz daha Abdülhamit olduklarının farkında mı?"

Türkiye’de zaten düşünce ve ifade özgürlüğünün baskı altında tutulduğunu vurgulayan Ülgen, sosyal medya için de örneği görülmemiş bir yasaklama ve sansür getirildiğini kaydetti. “Burada temel sorun, gerçeği kim takdir edecek noktası” değerlendirmesinde bulunan Ülgen, “Gerçek AKP’ye göreyse bizim bütün söylediklerimiz bu yasa kapsamında suç sayılacak. Abdülhamit dönemini hatırlatınca kızanlar, bu yasa ile biraz daha Abdülhamit olduklarının farkında mı” sorusunu yöneltti. Ülgen, “Susan, korkan, pısırıklaşan bir toplum olmamızı bekliyor ve istiyorlar” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Medya