Cem Uzan, Türkiye'ye karşı açtığı davayı kazandı

Cem Uzan, Türkiye'ye karşı açtığı davayı kazandı

Uzun zamandır Fransa'da yaşayan Cem Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde çocuklarının dondurulan mal varlıklarına ilişkin Türkiye'ye karşı açtığı davayı kazandı.Strasburg’taki mahkeme, Türkiye’nin Uzan’ın iki çocuğunun...

Uzun zamandır Fransa'da yaşayan Cem Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde çocuklarının dondurulan mal varlıklarına ilişkin Türkiye'ye karşı açtığı davayı kazandı.

Strasburg’taki mahkeme, Türkiye’nin Uzan’ın iki çocuğunun özel mülk hakkını gasp ettiği kararına vardı. Euronews’ten Beraat Gökkuş’a konuşan Uzan’ın Avukatı Matthias Pujos, “Bu büyük bir zafer çünkü mahkeme Uzan’ı ve Türkiye’yi bir araya gelip bu sorunu çözmek için müzakere etmeye çağırıyor” ifadesini kullandı.

2002 ile 2003 yıllarında çıkan ve ‘Uzan yasası’ olarak bilinen kanunlarla Uzan ailesine üye tüm bireylerin Türkiye’deki mal varlığı dondurulmuştu. Buna 18 yaşından küçük ve hatta yasa çıktığı sırada hiç doğmamış çocuklar da dahil edildi.

Uzan, Türkiye’ye karşı açtığı büyük kısmı ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait 2.1 milyar dolar değerindeki hisselerini geri alma davasını geçtiğimiz Aralık ayında kazandıktan sonra açıklamalarda bulunan Avukat Pujos, “Açıkçası, müvekkilim TMSF ile bu konuda anlaşmak istiyor” şeklinde konuşmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika