"Cemal Kaşıkçı cinayetini araştıran Türk savcının telefonları dinlendi" iddiası

"Cemal Kaşıkçı cinayetini araştıran Türk savcının telefonları dinlendi" iddiası

İsrail'de üretilen Pegasus adlı telefon takibi yapan casus yazılımla ilgili The Guardian'da kapsamlı bir haber yer aldı. Haberde, Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı cinayetini araştıran Türk savcının da telefonlarını takip ettiği iddiası bulunuyor.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in İsrail’den alınarak Türkiye’ye satıldığını ileri sürdüğü casus yazılımla ilgili The Guardian’da önemli bir haber yer aldı.

The Guardian’ın haberine göre; 2016’dan bu yana 50 binden fazla telefon dünya genelinde bu casus yazılım sayesinde takip edildi. Bu kişiler arasında gazetecilerden, insan hakları savunucularına, siyasetçilerden avukatlara kadar pek çok kişi bulunuyor. Uluslararası Af Örgütü’nün yürüttüğü teknik çalışma sonucunda, incelenen 67 telefondan 37’sinde bu casus yazılıma rastlandı.

"Kaşıkçı cinayetini araştıran savcı da takip ediliyor"

Haberin Türkiye’yi ilgilendiren kısmı ise hayli dikkat çekici; Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti. Haberde, casus yazılımın Suudi Arabistan tarafından da kullanıldığı belirtilerek, „…Kaşıkçı cinayetini araştıran Türk savcının da telefonun dinlendiği düşünülüyor“ ifadelerine yer verildi.

GENEL