Cemevine gaz bombalarıyla girdiler!

Cemevine gaz bombalarıyla girdiler!

Tunceli Ovacık’ta polis noktasında öldürülen Oğuz Meşe için Esenyurt Kıraç Cemevi’nde verilen yemeğe katılanlara müdahale eden polisin, kamera görüntülerinde, cemevinin kapısını tekmeleyerek içeri gaz attığı belirlendi....

Tunceli Ovacık’ta polis noktasında öldürülen Oğuz Meşe için Esenyurt Kıraç Cemevi’nde verilen yemeğe katılanlara müdahale eden polisin, kamera görüntülerinde, cemevinin kapısını tekmeleyerek içeri gaz attığı belirlendi. Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre cemevinin bahçesinde gözaltına alınan avukat Barkın Timtik’in de kapıda karşılaştığı polisler tarafından hiç bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı belirlendi. Barkın Timtik yarın yargıç karşısına çıkıyor. 
İstanbul Esenyurt Kıraç Cemevi’nde Halk Cephesi üyelerinin de aralarında olduğu 20 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin, polis ve güvenlik kamera kayıtları dava dosyasına gönderildi. 14 dakikalık polis kamera kayıtlarına göre, avukat Barkın Timtik cemevi bahçesinde polisler tarafından durduruluyor.
 
Timtik’in, “Polise mukavemet'' iddialarına karşı kamera görüntülerinde polise hiç bir direniş göstermediği görülürken, sivil bir polisin “Al bunu da al'' demesi üzerine, Timtik’in gözaltına alındığı görülüyor.  Bahçe kapısından içeri giren polisler, cemevinin yemekhane kapısını tekmeliyor.  Kapının aralanması üzerine sivil polisler içeriye gaz atmaya başlıyor. İçeriyi gaza boğan polis, gaz maskeleriyle bir süre sonra yemekhaneye giriyor.

1-213.jpg

Polisler daha sonra içeridekileri gözaltına alarak emniyet müdürlüğüne götürüyor. Bir süre basketbol sahasına götürülen grup, bir süre sonra yak paça araçlara bindiriliyor. Görüntülerde polislerin şiddet uyguladığı bölümler yok ancak bazı şüphelilerin yüzlerindeki sıyrık ve kızarıklıklar dikkat çekiyor. Timtik, polislere, ''FETÖ’cülere bile böyle bir şey yapmadınız’ diyerek, polislere tepki gösteriyor.
 
KAPIYA TEKME
 
Cemevinin içeresinde bulunan 4 ve 7 nolu kamerada ise içeride yaşananlar detayları ile görülüyor. Cemevi kamerasında yemekhanede bulunanlar polisin içeri girmemesi için masa ve sandalyeleri kapının arkasına iterek barikat kuruyor. Polis ise cemevinin kapısını tekmeyle kırarak içeri girmeye çalışıyor. İçeriye giremeyen polis gaz atarak yemekhanede bulunanları etkisiz hale getirerek içeri giriyor ve hepsini gözaltına alıyor. 
 
Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Şükriye Erden, “Cemevindekilrein hiçbiri polise mukavemette bulunmuyor. Avukat arkadaşımız ise daha polise ne olduğunu soramadan gözaltına alınıyor. Burada yapılan gözaltılar tamamen keyfi ve hukuksuzca. Cemevi bir ibadethanedir''dedi.  Cemevinde gözaltına alınan Ekimcan Yıldırım’ın serbest bırakılması için önceki gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni bir dilekçe veren Erden, “Ekimcan’ın “zeka geriliği'' hastalığı var. Soruşturma dosyasına sunduğumuz raporlardan ve müvekilin genel görüntüsünden de açıkça anlaşılacağı üzere müvekil hastadır. Bu nedenle askerlik yapmamıştır. Müvekkil aynı zamanda ileri derece de sedef hastasıdır. Hapisane koşulları hem psikolojik durumunu hem de sedefini artırmıştır'' ifadelerini kullandı.
 

">