Cemevlerine yönelik saldırılar protesto edilecek

Cemevlerine yönelik saldırılar protesto edilecek

Alevi kurumları cemevlerine yönelik saldırıları yarın Tuzluçayır'da protesto edecek

Alevi kurumları Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da Cemevlerine ve Alevi kurumlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıları protesto edecek. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) yarın Tuzluçayır’da basın açıklamasına çağrı yaptı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) da Köln’de, Britanya Alevi Federasyonu ise Londra’da saldırıları protesto edecek.

Muharrem Orucu’nun ilk gününde Ankara’da 5 Alevi kurumuna yönelik eş zamanlı saldırılar gerçekleşti. Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne ibadet esnasında bir saldırı olurken, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’ne yapılan saldırıda yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı.

ABF ve PSAKD, yarın Tuzluçayır’da gerçekleştirecekleri basın açıklamasıyla saldırıları protesto edecek.

"Provokasyonlara dikkat edelim"

İki kurumun yaptığı ortak çağrı açıklamasında provokatif haberlere dikkat çekilerek “Sosyal medyada yer alan Serçeşme Cemevi, Pir Sultan Abdal Cemevi ve Alevi Bektaşi Federasyonu’na saldırı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Alevi Bektaşi Kurum yöneticilerinin yapacakları açıklamaların dışında yapılan açıklamaları lütfen dikkate almayalım ve provokasyonlara dikkat edelim.” denildi.

Tüm Alevi Bektaşi kurumlarının katılacağı basın açıklaması yarın (31 Temmuz) saat 17.00’de Tuzluçayır’da yapılacak.

ABF ve PSAKD’ın yaptıkları açıklama şu şekilde:

"Bugün Yas-ı Matem oruçlarımızın birinci günü. Ankara Tuzluçayır’da, Şahı Merdan Cemevi’nde Cem Hazırlığı yapılırken, Cemevi’ne giren birisi içeride bulunanlara ve Dede’ye sandalyeleri fırlatıyor.

Aynı dakikalarda, Ana Fatma Cemevi’nin ve Divriği-Gökçebel Köyü Derneği’nin camları kırılıyor.

Sosyal medyada yer alan Serçeşme Cemevi, Pir Sultan Abdal Cemevi ve Alevi Bektaşi Federasyonu’na saldırı haberleri gerçeği yansıtmıyor. Alevi Bektaşi Kurum yöneticilerinin yapacakları açıklamaların dışında yapılan açıklamaları lütfen dikkate almayalım ve provokasyonlara dikkat edelim.

31 Temmuz 2022 (yarın) Tuzluçayır’da saat:17:00 de, Tüm Alevi Bektaşi Kurumları Ortak Basın açıklaması yapacaktır."

AABF saldırıları Köln'de protesto edecek  

Ankara’daki açıklamayla birlikte, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) da yarın Köln’de Alevi kurumlarına yönelik saldırıları protesto edecek.

AABF’den yapılan açıklamada “Türkiye’deki Alevi kurum başkanlarımız ile sürekli irtibat halindeyiz. Yarın tüm canlarımızı ve dostlarımızı basın açıklamamıza davet ediyoruz.” denildi.

Köln’de yapılacak basın açıklaması, Stolberger Str. 317’deki AABF Köln Genel Merkezi önünde olacak.

"Saldırılar aynı merkezden organize ediliyor" 

Britanya Alevi Federasyonu da saldırıları yarın protesto edecek. Yapılan açıklamada “Ankara’da bugün 5 ayrı Cemevimize saldırılar gerçekleşti. Yas-ı Matem oruçlarının birinci günü ve eş zamanlı yapılması, saldırıların aynı merkezden organize edildiğini göstermektedir.” denildi.

Basın açıklaması 31 Temmuz saat 15.00’te Londra’daki Britanya Alevi Federasyonu Genel Merkezi’nde yapılacak.