Cenevre görüşmelerinin 4. turu başladı

Cenevre görüşmelerinin 4. turu başladı

Yaklaşık 1 yıllık bir aranın ardından düzenlenen Cenevre görüşmelerinde, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli hükümet ve muhalefet heyetiyle BM binasında ayrı ayrı görüştü.Mistura önce, hükümet heyetiyle...

Yaklaşık 1 yıllık bir aranın ardından düzenlenen Cenevre görüşmelerinde, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli hükümet ve muhalefet heyetiyle BM binasında ayrı ayrı görüştü.

Mistura önce, hükümet heyetiyle görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Mistura, muhalefet heyetiyle bir araya geldi.

Cenevre'deki görüşmelerde Suriye hükümet heyetine Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ana muhalif grup konumundaki Yüksek Müzakere Komitesi'ne (HNC) ise Nasır el Hariri başkanlık ediyor.

RESMİ AÇILIŞ ÖĞLEDEN SONRA YAPILACAK

Cenevre'deki 4. tur görüşmelerin resmi açılışı ise öğleden sonra yapılacak.

BM'deki açılış oturumuna, Suriyeli heyetlerin yanı sıra Rusya, Türkiye, İran ve ABD'nin de içinde olduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu üyelerinin temsilcilerinin katılması bekleniyor.

MISTURA: DÖNÜM NOKTASI OLMASINI BEKLEMİYORUM

Mistura, dün yaptığı açıklamada, çözüme yönelik ivmeyi sürdürmekte kararlı olduğunu belirtti.

Umut olmasına rağmen yaklaşık bir yıllık aranın ardından düzenlenen toplantılarda hızlı bir sonuç çıkmasını beklemediğini kabul eden Mistura, "Dönüm noktası olmasını beklemiyorum ancak siyasi süreç için ivme kazandırıcı etki yaratmasını bekliyorum ve bunda kararlıyım" dedi.

Görüşmede dışlayıcı ve saldırgan açıklamalar yapılması halinde şaşırılmaması gerektiğini de söyleyen BM yetkilisi, basına erken çıkarımlar yapmamaları ve katılımcıları aşağılamaları için çağrıda bulundu.

Muhalifler, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceğiyle ilgili ısrarlarını sürdürdüğü için taraflar arasında anlaşmazlıkların yaşanabileceği üzerinde duruluyor.

Bu arada Rusya, Suriye hükümetinden görüşmeler sırasında askeri operasyonları durdurmasını talep etti.

HNC: HÜKÜMET HEYETİYLE DOĞRUDAN GÖRÜŞME YAPMAK İSTİYORUZ

AFP'ye konuşan HNC sözcüsü Salim Meslet, hükümet temsilcileriyle doğrudan görüşmeler yapmak istediklerini ifade etti.

Meslet, bunun hem zaman kazandıracağını hem de görüşmelerin ciddiyetinin kanıtı olacağını kaydetti.

Cenevre'de geçen yıl yapılan görüşmelerde, taraflar doğrudan görüşmeler yapmamış, Mistura hükümet ve muhalefet temsilcileri arasında mekik dokumuştu.

Cenevre görüşmeleri, Suriye'de yaklaşık 2 aydır devam eden, Rusya ve Türkiye'nin garantörlüğündeki ateşkesin gölgesinde gerçekleşiyor.

GÖRÜŞMELERİN ÇERÇEVESİNİ 2254 SAYILI KARAR OLUŞTURUYOR

Mistura, dünkü açıklamasında görüşmelerin çerçevesinin BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı olduğunu duyurmuştu.

Söz konusu karar, hükümet ve muhalefet heyetlerinin müzakereleri sonuçlandırmasının ardından, geçiş hükümeti kurulmasını öngörüyor.

Yeni yönetimin 12 aylık dönemde bir anayasa hazırlayıp ülkeyi adil seçime götürmesi gerekiyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya