Ceren Özdemir’in katili bir kez daha hâkim karşısına çıktı

Ceren Özdemir’in katili bir kez daha hâkim karşısına çıktı

Ordu'da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'i bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç, yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaralaması sebebiyle duruşması görüldü.

Canavarca hisle kasten öldürme sebebiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan katil Özgür Arduç'un, yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaralamasıyla ilgili davanın altıncı duruşması görüldü.

Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan sanık Arduç ile Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kuruldu. Mahkeme heyeti başkanının, "Söylemek istediğin var mı?" sorusu üzerine sanık Arduç, "Hayır" yanıtını verdi.

Duruşmaya katılan polis memurlarından Zeki Çelik ise "Olaydan dolayı vazife malulü olarak emeklilik başvurusunda bulundum. Kolumda yüzde 60 güç kaybı var" dedi. Mahkeme heyeti, polis memuru Çelik hakkında ilgili raporun dosyaya geldiğini ancak eksik hususların giderilmesi için Çelik'in hastaneye sevk edilerek kolundan EMG çekilmesini kararlaştırdı.

"Bir şey sorabilir miyim?

Bu esnada, "Bir şey sorabilir miyim?" diyerek söz alan sanık Arduç, "Bir dahaki duruşmada karar çıkacak mı?" şeklinde soru yöneltti. Mahkeme heyeti başkanı da eksik hususların tamamlanması gerektiğini söyledi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, 3 Aralık 2019'da Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi'ndeki evinin bulunduğu binaya girerken bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş, katil zanlısı olarak gözaltına alınan Özgür Arduç tutuklanmıştı.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca Arduç hakkında Özdemir'i öldürmesi sebebiyle "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle, polis memurları Zeki Çelik ve Haydar Değerli'yi bıçakla yaralaması nedeniyle de "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan iki kez cezalandırılması istemiyle Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde iki kamu davası açılmıştı.

İddianamelerde, şüpheli hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 62. maddesi uyarınca ceza indirimi yapılmaması talebinde de bulunulmuştu.

Önceki duruşmalarda ne olmuştu?

Arduç'a, Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesince, Ceren Özdemir'in öldürülmesine ilişkin davanın 20 Ocak 2020'de görülen ikinci duruşmasında "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Sanık Arduç'un, polis memurlarını bıçakla yaralamasıyla ilgili davanın 24 Eylül 2020'de görülen dördüncü duruşmasında, polis memuru Çelik hakkında adli tıp kurumundan istenen kati raporun hazırlanmaması üzerine raporun çıkacağı süre dikkate alınarak, Ceren Özdemir davasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve tutukluluğu devam eden sanığın, bu dosyadan tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Davanın 19 Ocak'ta yapılan duruşmasında ise polis memuru Çelik ile ilgili kati (kesin) raporun hazırlanacağı süre dikkate alınarak, duruşma ertelenmişti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :