Belediye'de AKP'li başkanın '1 milyon 232 bin liralık' usulsüzlüğü Meclis'e taşındı

Belediye'de AKP'li başkanın '1 milyon 232 bin liralık' usulsüzlüğü Meclis'e taşındı

Şanlıurfa HDP Milletvekili Ömer Öcalan, Ceylanpınar Belediyesi'nde yapılan usulsüzlüklerle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması için

Şanlıurfa HDP Milletvekili Ömer Öcalan, Ceylanpınar Belediyesi'nde yapılan usulsüzlüklerle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması için TBMM'ye soru önergesi verdi.

Öcalan, Ceylanpınar Belediyesi'nde, eski AKP'li başkanın döneminde yapılan yolsuzluk ve usulsüzlükler hatırlatılarak herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığını sordu. Öcalan, belediye bütçesinden 1 milyon 232 bin 983 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu söyleyerek, herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? dedi.

Öcalan'ın soru önergesi şöyle:

1- Rapora konu olan yolsuzluk ve usulsüzlükler hakkında, eski AKP Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla ve diğer ilgili kamu görevlileri hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?Açılmışsa söz konusu soruşturma hangi aşamadadır?

2- Eski Belediye Başkanı Atilla Menderes’in kızı Tuğçe Atilla, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Altun’un kızı Özlem Bahar Altun, Gizem Kaykunoğlu, Sedat Aydın, İsmail Bali’nin işe alımlarında herhangi bir usulsüzlük yapılmış mıdır? İlgili kanunda göre belli zaman diliminde işegelmediği için müstafi sayılması söz konusu mudur? Bu durumda kendisine ödenen ücretin rucu edilmesi ile ilgili herhangi bir işlem ve soruşturma yapılmış mıdır?

3- Eski Kaymakam Ahmet Karatepe’nin kardeşi olan ve hiç işe gelmeyen Hüseyin Karatepe hangi kriterler gözetilerek işe alınmıştır? İşe alımında bir usulsüzlük yapılmış mıdır? Hüseyin Karatepe’nin işi alımında müdahil olup olmadığı ile ilgili eski Kaymakam Ahmet Karatepe ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Hüseyin Karatepe’nin iş akdi feshedilmiş midir?

4- Söz konusu personellerin usulsüz bir şekilde işe alınmaları ile ilgili ilgili kamu görevlileri ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa hangi aşamadadır?

5- Rapora konu olan taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, alınmamış mal ve hizmet için belediye bütçesinden harcama yapıldığı, ödeme belgelerinde bulunan imzaların sahte olduğu belediye bütçesinden 1.232.983,28 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu, akar yakıttan bilgisayar malzemelerine, çöp kovasından park ve bahçede kullanılacak pek çok malzemede yapılan usulsüz alım ve yolsuzluklar hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

6- Bir bütün içerisinde söz konusu raporu konu alan yolsuzluk ve usulsuzlükler ile ilgili söz konusu işlemlerde dahli olan kamu görevlileri ve süreçte rol alan kişi ve kurumlar hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa hangi aşamadadır?