Cezaevinde kantinden aldıkları meyvelerden sirke yapan 11 kadına 'yasak eşya sokmaktan' dava

Cezaevinde kantinden aldıkları meyvelerden sirke yapan 11 kadına 'yasak eşya sokmaktan' dava

Gazeteci İsmail Saymaz, Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu 11 kadına cezaevinde sebze ve meyvelerden sirke yaptığı gerekçesiyle dava açıldığını yazdı.

Saymaz yazısında, "Cezaevinde sebze ve meyvelerden sirke yapmak suç mu? Ankara Batı Asliye Ceza Mahkemesi'nde 11 kadın tutuklu hakkındaki iddianameye göre beş yıla kadar ceza vermeyi gerektiren bir suç üstelik! Olay şu: Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi'nde 18 Ağustos 2021'de F-1 koğuşundaki aramada beş litre su şişesi bulundu. Şişede suyla karıştırılan ve içerisinde meyve parçacıkları bulunan sıvı ele geçirildi. J-2 koğuşunda da karışım içeren iki soda şişe çıktı. Yapılan incelemede 'uyuşturucu ve uyarıcı madde içermediği, ancak etil alkol ihtiva ettiği' belirlendi. J-2'de kalan beş, F-1'de kalan altı kadın 'Kantinde sirke satılmadığını, COVİD'e karşı korunma ve yiyeceklerin temizliği amacıyla sirke yapmak istediklerini, sirkeyi kendilerine verilen sebze ve meyveleri yıkama amacıyla kullandıklarını' söyledi." ifadesini kullandı. 

Saymaz şunları kaydetti: 

"Ancak savcılığa göre 11 kadın alkol içeren sıvıyı cezaevinde üretmiş ve bulundurmuştu. Fakat nasıl oluyorsa... Kadınlara infaz kurumuna yasak eşya sokma suçundan iki yıldan beş yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu kadınlar suyu, şişeyi ve meyveleri kantinden satın aldıklarına göre cezaevine neyi sokmuş olabilir?Suç nerede" 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem