Cezaevinden çıkan Ilıcak ve Altan'dan ilk açıklama

Cezaevinden çıkan Ilıcak ve Altan'dan ilk açıklama

Dün görülen duruşmada tahliyelerine karar verilen Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan'dan ilk açıklamalar geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan......

Dün görülen duruşmada tahliyelerine karar verilen Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan'dan ilk açıklamalar geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ahmet Altan en çok gökyüzüne bakmayı özlediğini ifade ederken, Nazlı Ilıcak "Cezaevinde kalanları Allah kurtarsın diyorum" dedi.

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve  Nazlı Ilıcak’ın haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamada Ahmet Altan “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verildi.

Nazlı Ilıcak “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliyesine karar verildi.

Mehmet Altan’ın ise beraatine hükmedildi.

Bu kararın ardından Ahmet Altan 23 Eylül 2016’dan bu yana tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden tahliye edildi. Altan’ı çok sayıda yakını ve arkadaşı karşıladı.

AHMET ALTAN: GÖKYÜZÜNE BAKMAYI ÖZLEDİM

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ahmet Altan, “İlk tahliye kararımı duyduğumda biraz üzüntü hissettim. Öbür çocuklar tahliye olmadılar onlar için çok üzüldüm. İçeride binlerce masum adam var. Bu biraz üzücü tabii ki” şeklinde konuştu.

Altan en çok gökyüzüne bakmayı özlediğini ifade etti. Altan, “Yıllarım kaybolmadı. Yıllarımın kaybolmasına izin vermedim. Kitaplar yazdım. Yıllarımı o kadar kaybetmem ben” İfadelerini kullandı.

Hakkında tahliye kararı verilen Nazlı Ilıcak, tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Tutukevi'nden serbest bırakıldı.

ILICAK: KALANLARI ALLAH KURTARSIN

İşlemlerinin tamamlanmasının ardından saat 23.00 sıralarında cezaevinden çıkan Nazlı Ilıcak'ı oğlu Mehmet Ali Ilıcak ile ağabeyi Ömer Çavuşoğlu'nun aralarında bulunduğu yakınları karşıladı.

Nazlı Ilıcak, cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, "Cezaevinde kalanları Allah kurtarsın diyorum" dedi.