Cezaevlerinde özel yaşam açıklaması

Cezaevlerinde özel yaşam açıklaması

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Elazığ T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kadın tutuklu ve hükümlülerin, özel yaşam alanlarını gören kameraların bulunduğuyla ilgili haberleri yalanladı.DHA’nın haberine göre yapılan...

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Elazığ T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kadın tutuklu ve hükümlülerin, özel yaşam alanlarını gören kameraların bulunduğuyla ilgili haberleri yalanladı.

DHA’nın haberine göre yapılan yazılı açıklamada, cezaevlerinde gerek erkek, gerekse kadın tutuklu ve hükümlülerin özel yaşam alanlarını gören kameralar bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, konuyla ilgili haberlerin “terör örgütlerine destek sağlamaya yönelik'' olduğu savunuldu. Haberler “akıl ve ahlak dışı'' olarak nitelendirilen açıklamada, “Ceza İnfaz Kurumlarımızda insan hak ve onuru ile bağdaşmayacak hiçbir uygulamaya kurumsal olarak izin verilmesi söz konusu değildir'' denildi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Bir süredir Elazığ T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nun da içerisinde bulunduğu, özellikle terör suçundan tutuklu ve hükümlülerin kaldıkları ceza infaz kurumlarında, kadın tutuklu ve hükümlülerin özel yaşam alanlarını, gören kameraların bulunduğu şeklinde haberler yapılmaktadır.

Bu haberler ceza infaz kurumunda bulunan terör örgütlerine hareket sahası kazandırmak ve faaliyetlerini serbest bir şekilde yapma imkanı sağlamak için özel olarak hazırlanmış, aynı kaynaktan üretilen ve bu örgütlere moral, motivasyon ve aynı zamanda destek sağlamaya yönelik haberler olup, ceza infaz kurumlarında; gerek erkek, gerekse kadın tutuklu ve hükümlülerin hiçbir şekilde özel yaşam alanlarını gören kameralar bulunmamaktadır. Havalandırma, bahçelerinde ve ortak kullanım alanlarında bulunan kameralar özel alanları görmemektedir. Bir yandan işkence iddialarında bulunulurken bir yandan da kişilerin kendi güvenliklerini de sağlamaya yönelik kameralardan rahatsızlık duyulması ve asılsız iddialara konu yapılması dikkat çeken çelişki ve garabettir.

Bu nedenle akıl ve ahlak dışı masa başında üretilen yalan haberlerin amacı ve kimlere hizmet ettiği gayet iyi bilinmektedir. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik bu tür haber ve paylaşımlar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Ceza İnfaz Kurumlarımızda insan hak ve onuru ile bağdaşmayacak hiçbir uygulamaya kurumsal olarak izin verilmesi söz konusu değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''