Cezaevlerindeki çocuklara kapalı görüş uygulamasına son verilmesi için soru önergesi

Cezaevlerindeki çocuklara kapalı görüş uygulamasına son verilmesi için soru önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi ile cezaevlerindeki çocuk tutuklu ve hükümlülere yönelik kapalı görüş uygulamasına son verilmesini ve çocukların tüm görüşlerinin açık...

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi ile cezaevlerindeki çocuk tutuklu ve hükümlülere yönelik kapalı görüş uygulamasına son verilmesini ve çocukların tüm görüşlerinin açık görüş usulüne göre yapılmasını istedi. 

2 BİNİ AŞKIN ÇOCUK CEZAEVİNDE

İleri Haber’in aktardığına göre kanun teklifinin gerekçesinde Adalet Bakanlığı’nın resmi verilerine göre Ağustos 2016 tarihi itibariyle Türkiye’de tutuklu ve hükümlü olmak üzere 2 bini aşkın çocuk bulunduğuna dikkat çeken Adıgüzel, kapalı görüş uygulamasının çocukların ruhsal gelişimini olumsuz şekilde etkilediğini belirtti. “Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 37. maddesi, özgürlüğünden yoksun bırakılan her çocuğa insancıl biçimde ve insan kişiliğinin özünde bulunan saygınlık ve kendi yaşındaki kişilerin gereksinimleri göz önünde tutularak davranılması gerekliliğini ortaya koymaktadır'' diye konuşan Adıgüzel, Türkiye’deki cezaevleri koşullarının çocukların gereksinimlerini karşılamaktan uzak olduğunu ifade etti.

''YENİ TRAVMALARA GEBE’

Mevcut düzenlemeye göre çocuk ceza infaz kurumlarında görüşlerin kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde uygulandığını belirten Adıgüzel, “Kapalı görüşlerde, tutuklu ve hükümlü ile ziyaretçilerinin her türlü maddi temasının önlendiği düşünüldüğünde, konu üzerinde çalışan uzmanlar çocukların aile bireyleri ile temas edememesinin, psikolojik ve sosyolojik travmalara yol açabileceğine, kapalı görüş şeklinde gerçekleşen aile görüşlerinin yetersizliğine özellikle dikkat çekmektedir'' diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika