Cezayir ordusundan darbe gibi açıklama!

Cezayir ordusundan darbe gibi açıklama!

Cezayir ordusu, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'nın yönetimine karşı yapılan gösteriler ile birlikte patlak veren krizde eylemcilerden taraf oldu. Cezayir

Cezayir ordusu, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'nın yönetimine karşı yapılan gösteriler ile birlikte patlak veren krizde eylemcilerden taraf oldu. Cezayir Genelkurmay Başkanı, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa'nın 102'nci maddesinin uygulanmasını istedi.

Yerel televizyon kanalı Ennahar TV, Salah'ın "Cezayir halkının talepleri geçerlidir" dediğini aktardı.

Cezayir ordusu, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'nın yönetimine karşı gösterilerle patlak veren krizde ağırlığını eylemcilerden yana koydu. Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah, Anayasa'nın 102'nci maddesinin gerekçe göstererek cumhurbaşkanlığı koltuğunun boşaltılmasını istedi. 102. madde, "Cumhurbaşkanının ciddi ve sabit hastalığından dolayı görevlerini yerine getirmesinin tamamen imkansız" olmadı durumunda devreye sokuluyor.

CEZAYİR GENELİNDE GÖSTERİLER DÜZENLENİYORDU

Cezayir’de 1999’da yönetime gelen ve dört dönemdir yönetimde olan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika’nın cumhurbaşkanlığı için bir kez daha aday olması ülke genelinde protesto gösterilerine neden oldu.

Buteflika, 11 Mart’ta sürpriz bir kararla 18 Nisan’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini duyurmuştu.

ORDU'DAN İLK AÇIKLAMA: HALKIN TALEPLERİ GEÇERLİDİR

Karşıtlık gösterinin ardından Buteflika'nın adaylığını geri çekmesi, nisanda düzenlenen seçimleri ertelemesi ve yeni bir anayasa yazılınca görevini bırakacağını açıklaması göstericileri yatıştırmamıştı.

Cezayir basını Ennahar TV, Salah'ın "Cezayir halkının talepleri geçerlidir" dediğini aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya