Cezayir'in eski Cumhurbaşkanı Buteflika öldü

Cezayir'in eski Cumhurbaşkanı Buteflika öldü

Cezayir'de, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın (84) hayatını kaybettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Buteflika'nın vefat ettiği aktarıldı, ancak konuya ilişkin ayrıntı verilmedi.

İç savaşın ardından 1999'da göreve gelen eski Cumhurbaşkanı Buteflika, 2015 yılında geçirdiği kısmi felç ve kötü giden sağlığına rağmen ülkeyi yönetmeye devam etmişti.

Buteflika'nın, Şubat 2019'da beşinci dönem için yeniden cumhurbaşkanı adayı olması, bardağı taşıran damla olmuş ve bir toplumsal tepki dalgasının fitilini ateşlemişti.

Cezayir'de, bu dönemde başlayan protesto dalgası karşısında, ülkedeki rejimin bel kemiği niteliğindeki Cezayir ordusunun, gösterilere desteğini açıklaması ve cumhurbaşkanlığına karşı yaptığı sözlü uyarılar karşısında, Buteflika, Nisan 2019'da görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

Buteflika kimdir? 

Buteflika, son 56 yıldır Cezayir siyasetinde sürekli aktif bir siyaset adamı olarak ön saflarda yer aldı.

Cezayir’in bağımsızlığını elde etmesinin ardından 25 yaşında Gençlik ve Spor Bakanı olan Buteflika, 1963 ve 1979 yılları arısında ülkesinde Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Bu dönemde diğer Arap ülkeleriyle güçlü bir ilişki ağı kurdu. Buteflika,1974 yılında bir yıl süreyle BM Genel Kurul Başkanlığı görevini de üstlendi.

Uzun süre eski Devlet Başkanı Houari Boumediene’nin varisi olarak görüldü ancak Boumediene’nin ölümünün ardından ülkede çıkan iktidar savaşı yüzünden birkaç yıl Dubai ve Cenevre’de sürgünde yaşamak zorunda kaldı.

Cezayir'de iç savaş

Buteflika, 1999 yılında ordunun desteğiyle Devlet Başkanı olarak iktidara geldi. Seçimin il turunda oyların yüzde 70’ini alan lider, daha sonra 200 binden fazla kişinin ölümüne yol açan ve yaklaşık 10 yıl süren kanlı iç savaşı bitiren siyasetçi olarak ülke tarihine adını yazdırdı.

Ülkede şiddete son vermeleri ve geri adım atmaları karşılığı af vaadiyle radikal İslamcılarla bir anlamda uzlaşan Buteflika, ülkesindeki petrol kapasitesine de güvenerek 2011 yılında gerçekleşen “Arap Baharı” gösterilerinden etkilenmeden çıkmayı başardı.

İktidarını son 10 yılda pekiştiren Buteflika, 2009 ve 2014 yılında Anayasa’da yaptırdığı değişikliklerle üst üste daha fazla seçilmesine olanak sağladı.

2013 yılında geçirdiği beyin kanaması sonucu sağlığı önemli hasar gören Buteflika, son yıllarda çok az kamuoyunun önüne çıktı.

Sağlık sorunları yüzünden Buteflika’nın ülkeyi yönetme kapasitesi olmadığı yolundaki söylentiler ise son yıllarda yoğunluk kazandı.

Buteflika, 82 yaşında ve hasta olmasına rağmen 10 Şubat 2019'da, 5'inci kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını koydu. Ciddi sağlık sorunlarına rağmen yeniden adaylığını ilan etmesi ise ülkesinde yoğun protestolara neden oldu. En sonunda bu kararından vazgeçti.


 

Dünya