Chia Coin SSD stoklarını kısa sürede eritti

Chia Coin SSD stoklarını kısa sürede eritti

SSD ve HDD üzerinden madencilik imkanı sunan Chia Coin hayli biriken SSD stoklarını kısa sürede eritti. Hatta önümüzdeki süreçte SSD ve HDD fiyatlarının artması bekleniyor. İşte detaylar

Kripto para madenciliğinin giderek popülerleşmesi, bu iş için harcanan enerji tüketimi ve karbon emisyonunu tüm dünyanın endişeleneceği bir seviyeye çıkardı. Farklı üretim tekniklerine olan ihtiyacı gözler önüne seren bu aşırı enerji tüketimi, tüm dikkatlerin farklı bir üretim tekniğine sahip olan Chia Coin’e çevrilmesine neden oldu.

 chia-coin.jpg

Yüksek işlem gücü yerine, kullanıcının sabit sürücülerinde o an kullanılmayan boş disk alanını kullanan Chia Coin, enerji verimliliği yönünden rakiplerinden farklılaşıyor. Chia Coin, bilgisayarda atıl durumda olan disk alanını kullanarak, blockchain madenciliğinde ezberleri bozuyor.

Bitcoin ve benzer mantıkla işleyen kripto para madenciliği için, yüksek işlem gücü sunan ekran kartlar kullanılırken, Chia Network madenciliği için anlık veri okuma hızı yüksek olan hard disk ve SSD ürünleri kullanılmakta. Chia Coin bu özelliğiyle akıllara ekran kartı kategorisinde geçtiğimiz dönemde yaşanan stok krizini getiriyor. Bilindiği gibi, kripto para üretiminde kullanan yeni ve yüksek işlem gücüne sahip ekran kartı stokları, geçtiğimiz dönemde kısa sürede erimişti.

İlk tercih SSD ürünleri olacak

Chia madenciliği, temelde atıl durumda kalan depolama ünitelerini kullandığı için, yüksek kapasiteye sahip ve anlık okuma/yazma hızları yüksek olan SSD’lerin ilk tercih olacağı öngörülüyor. SSD ürünleri, HDD’ler ile kıyaslandığında oldukça yüksek seviyede, anlık okuma ve yazma hızlarıyla öne çıkıyor.

Elbette Chia Coin madenciliğinde farklı metotlar da var. Ön yazılımı SSD üzerine planlayıp, son kurulumu HDD üzerine de yapabilirsiniz. Burada tercih kullanıcılara kalmış durumda.

Venüs’e olan ilgi göz yaşarttı: Avrupa ve ABD bu gezegene neden gidiyor

Etiketler :