CHP Bursa'dan 'ortak çözüm' hamlesi

CHP Bursa'dan 'ortak çözüm' hamlesi

CHP'nin bazı Bursa üyeleri oluşturdukları 'ortak çözüm grubu'yla siyaseten eski parlamenter döneme geri dönülmesi gerektiğini ifade etti. Grup, şehir bazında da büyükşehir belediye başkanlığının kazanılamamasının sebeplerinin...

CHP'nin bazı Bursa üyeleri oluşturdukları 'ortak çözüm grubu'yla siyaseten eski parlamenter döneme geri dönülmesi gerektiğini ifade etti. Grup, şehir bazında da büyükşehir belediye başkanlığının kazanılamamasının sebeplerinin ise gerçekleştirilecek örgüt toplantılarında dile getirileceğini söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Bursa'da üye olan aralarında Bursa Barosu eski Başkanı Ekrem Demiröz, Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr. Kayıhan Pala ve CHP İl eski Başkanı Şahin Gencal gibi isimlerin oluşturduğu Ortak Çözüm Grubu, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi lokalinde düzenledikleri basın toplantısı ile bir bildiri yayımladı.

BURSA ÜZÜNTÜSÜ

Bildiriyi okuyan Ekrem Demiröz, İstanbul ve Ankara'da seçimden zaferle ayrılmalarına karşın Bursa'yı az bir farkla kaybetmelerinin kendilerini derinden üzdüğünü söylerken, "Yaşanılan sürecin ve elde edilen başarının bize göre en önemli sonucu, iyi çalışan bir örgüt ve doğru bir yaklaşımla başarmamızın mümkün olduğunu görmüş olmamızdır. Öğrenilmiş çaresizlikten kurtulduk ve umudun yükselişine tanık olduk" diye konuştu.

İDEOLOJİK SAVRULMA

Mevcut süreci bir başlangıç olarak gördüklerini kaydeden Demiröz, "Ülkemizde güçler ayrılığı sona erdi. Halkımızın büyük bir kısmı demokrasi ve hukukun üstünlüğü olmadan ekmek ve adalet olmayacağını görmeye başladı. Partimizin bu farkındalığa önderlik yapması gerekir. CHP, kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik, adalet ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş demokratik sol bir siyasal partidir. Bu konuda temel sorun olan 'ideolojik savrulma' ivedi olarak çözülmelidir" dedi.

ÖNSEÇİM VURGUSU

Partinin aday belirleme konusunda yanlış bir tutum sergilediğini vurgulayan Ekrem Demiröz, "Son yıllarda Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel ve yerel seçimlerde siyasal yelpazenin sağındaki kişiler aday gösterilerek partimiz 'çağdaş demokratik sol bir siyasal parti' olma kimliğinden uzaklaştırılmıştır. Talebimiz parti içi demokrasinin sağlanması, karar verme süreçlerinin üyelerin katılımına açık olması ve adayların önseçimle belirlenmesidir. Hukuka ve parlamenter demokrasiye dönüş esasına dayalı bir siyaset için tüm üyelerimizi bu mücadelede birlikte olmaya çağırıyoruz" açıklamasını yaptı.

<>

<>