CHP-İYİ Parti-IMF toplantısı gizli miydi? Toplantıda neler konuşuldu?

CHP-İYİ Parti-IMF toplantısı gizli miydi? Toplantıda neler konuşuldu?

İYİ Parti Milletvekili ve Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile yaptıkları toplantının gizli olmadığını, kendilerinin heyet tarafından davet edildiğini ve toplantıda Türk Lirası’nın...

İYİ Parti Milletvekili ve Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile yaptıkları toplantının gizli olmadığını, kendilerinin heyet tarafından davet edildiğini ve toplantıda Türk Lirası’nın durumunun gündeme geldiğini söyledi

Independent Türkçe'den Gökçen Tuncer'in haberine göre; Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle yaptığı görüşmeye yönelik eleştiriler sürerken Merkez Bankası’nın eski başkanı Durmuş Yılmaz, 21 Eylül’de Ankara Hilton Oteli’nde gerçekleşen toplantının detaylarını anlattı.

Görüşmenin prosedüre uygun ve gizli olmadığını aktaran Yılmaz, görüşme talebinin IMF heyetinden geldiğini söyledi.

Türkiye’nin “Dördüncü Madde Konsültasyonu” çerçevesinde IMF’yi davet ettiğini hatırlatan Durmuş Yılmaz, 12 Eylül’de Türkiye’ye gelen heyetin ziyareti hakkında şunları anlattı:

Türkiye’deki ekonominin genel durumunu tespit edip diğer 186 üye ülkesiyle paylaşmak üzere yapılan bir ziyaret bu.

Bunu yaparken önce ülkenin ekonomi politikasından sorumlu resmi makamlarla ve hükümetle görüşüyorlar. Arkasından Türkiye’deki sivil toplum örgütleriyle, sermayenin temsilcileriyle ve diğer ilgililerle bir görüşme yapıyorlar.

Muhalefet olarak bizimle de görüşmek istediler. Dolayısıyla teklif onlardan geldi.

Biz gizli bir toplantıya gitmedik. Bizim adımız, sanımız, kurumumuz belli. Bize sorulan soruları kendi perspektifimizden namuslu dürüst şekilde yanıt verdik.

Kendilerinden ekonominin genel bir değerlendirmesini istediklerini aktaran Yılmaz, “ Ben kendi açımdan bu değerlendirmeyi yaptım. Bu değerlendirme de şu zamana kadar gerek parlamentoda kanun teklif tasarıları görüşülürken, gerek bütçe görüşmelerinde, gerek sosyal medyada, televizyonda vs. yaptığım, kamuoyunca bilinen görüşlerimi tekrar ettim” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ne konuşuldu?

Yılmaz ve Öztrak’ın ekonomi hakkındaki genel değerlendirmesinin yanı sıra bazı spesifik soruların olduğunu da aktaran İYİ Parti Ankara Milletvekili, bunlardan birkaçını şöyle anlattı:

'Faiz indirimine rağmen Türk Lirası neden bu kadar istikrarsız?' sorusu soruldu. Ardından ‘İçinde bulunduğunuz durumdan çıkmak için önerileriniz var mı?’ denildi. Bizim söylediklerimiz üzerine yorum yapmadılar. Sadece dinlediler ve not aldılar.

Gerçek rakamları bilmediğimiz için bizim somut öneri sunmamız doğru değil.

'Kamu çalışanlarına ilk yıl için yüzde 4+4, ikinci yıl için yüzde 3+3 zam yapıldı. İç talebin canlanabilmesi için bunun daha yüksek olması lazım.

Merkezi hükümet borcunun milli gelire oranına baktığımızda yüzde 32 civarında. Dolayısıyla burada bir mâli alan var. Ama biz kamu-özel işbirliğinden, yap-işlet-devret’ten ne kadar yükümlülük ortaya çıktığını bilmediğimiz için bir şey söyleyemeyiz. Dolayısıyla elimizde bilgi belge yok’ dedik.

Yılmaz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 17 Eylül'de açıkladığı 46 milyar liralık sorunlu kredinin gündeme gelmediğini aktardı.

BDDK'dan yapılan açıklamada "Kurumumuz tarafından yapılan güncel mali bünye değerlendirme çalışmaları neticesinde bankacılık sektöründe takip hesaplarına aktarılması gereken, ağırlıklı olarak inşaat ve enerji sektörlerine kullandırılmış, toplam 46 milyar Türk Lirası büyüklüğünde kredi tespit edilmiştir" denilmişti.

Toplantıda kimler vardı?

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika